Anasayfa / Personel Alımları / 20 Bin Öğretmen Ataması Branş ve Kontenjan Dağılımı Nasıl Olacak

20 Bin Öğretmen Ataması Branş ve Kontenjan Dağılımı Nasıl Olacak

20 Bin Öğretmen Ataması Branş ve Kontenjanları açıklandı. Sözlü sınav tarihleri için resmi açıklama geldi.
20 Bin Öğretmen Ataması Branş ve Kontenjan için yeni bilgiler aktaran Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen adaylarının uzun zamandır gündeminde olan atanacak öğretmen ve branşlar hakkında bilgiler verdi. Hangi branştan ne kadar öğretmen atanacağıyla ilgili detaylar merak edilen konular arasındaydı. İsmet Yılmaz geçtiğimiz yıllarda öğretmen kadrolarının dağılımını şu şekilde yapmıştı;

20 BİN ÖĞRETMEN BRANŞ SIRALAMASI ŞÖYLE AÇIKLANDI.

MEB 20 bin öğretmen atamasının gerçekleşeceği takvimi açıkladı

Öğretmen alımlarının Kontenjan dağılım ve branşlarla ilgili olan bilgileri Milli Eğitim Bakanlığının resmi intenet sitesi üzerinden açıklanacağı belirtildi. Duyurularının ilan edilmesinin ardından aday öğretmenler başvurularını yapmaya başlayacak. Başvuruların KPSS puanlarına göre oluşacak sıralamanın ardından her branş için açıklanan kontenjadan 3 kat daha fazla aday mülakata çağrılacaktır. Bu durumda 60 bin aday arasından 20 bini sözleşmeli öğretmen olacak. 

Tavsiye :  PTT 2 Bin Personel Alımı Yapacak Başvurular ne zaman? Detayları Şimdi Öğren

Yeni bir uygulama içinde olduklarını söyleyen bakan Yılmaz her yaz yapılan atamaların artık Şubat ve Mart aylarında yapılacağını söyledi. Böylece öğretmenlerin daha kolay uyum ve adaptasyon sürecinden geçeceklerini de belirtti. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 60 bin  memurun alıncağını ve bunların hangi kurumlar için olacağını açıkladı. Bakan Müezzinoğlu Emniyet Genel Müdürlüğü , Sağlık Bakanlığı ve MEB’e büyük ölçüde atama yapacaklarını müjdeledi.

Atamalar Ne Zaman Yapılacak?

Tabloda belirtildiği gibi ÖABT Gerektirmeyen adayları önbaşvuru ve sözlü sınav tercihlerinin alınması 15 MART ile 21 MART arasında gerçekleştirilecek. Sınav merkezlerinin ilanı 27 MART‘ta açıklanacak sözlü sınav ise 3 – 7 NİSAN tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

ÖABT sınavına giren adaylar için tek tarih değişikliği sözlü sınav tarihinde olacak 24 NİSAN ile 13 HAZİRAN arasında sözlü sınavları gerçekleştirilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir