Anasayfa / Gündem / 2022 Engelli Maaşları Ne Zaman Yatar? Ayın Kaçında Ödemeler Yatmış Olur?

2022 Engelli Maaşları Ne Zaman Yatar? Ayın Kaçında Ödemeler Yatmış Olur?

Ülkemizde toplumsal sorumluluklardan birisi de engelli vatandaşlarımızın bakımının üstlenilmesidir. Bu anlamda devletimiz de ihtiyaç sahibi engellilerin bakımının kolaylaştırılması için maddi ödenek sağlamakta ve engellilerin bakımını üstlenen kişilere yardımcı olmaktadır. Her ay düzenli olarak yatırılan ve 2022 sayılı yasa ile düzenlenen engelli maaşının hangi tarihlerde yatırılacağı belli oldu.

MAAŞLARIN YATIRILACAĞI TARİHLER

Sayfa İçerikleri

Engelli bireyin doğum tarihinin son hanesi 0 veya 5 ise ayın 5’inde, 1 veya 6 ise ayın 6’sında, 2 veya 7 ise ayın 7’sinde, 3 veya 8 ise ayın 8’inde, 4 veya 9 ise ayın 9’unda engelli maaşı ödemeleri gerçekleştirilecektir.

ÖDEMELER NASIL ALINACAK

Daha önceki maaşlarda olduğu gibi Haziran ayında da PTT Şubeleri’nden engelli maaşının temin edilmesi mümkün olacaktır. Kişiler şubelere kimliklerini ibraz ederek yatırılmış olan engelli maaşını o tarihten itibaren çekebileceklerdir. Ancak bir farklılık olarak eğer kişi başvurusundan sonra ilk kez bir ödeme alacaksa Ziraat Bankası şubelerine kimlik ile gidilerek bu maaş talep edilebilecektir. 

Tavsiye :  Fakire Yoksula Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

KİMLER FAYDALANMAKTADIR?

Engelli olarak yaşamını bir başkasının bakımı olmadan sürdüremeyecek olan kişiler bu maaştan faydalanırlar. Bu maaşı ise bakımı üstlenen kişi alır ve bakım masraflarını giderir. Engelli kişinin %40’tan daha fazla engelli olduğunu beyan eden heyet raporu ve kimlik bilgileri ile SGK’ya başvuru yapılarak maaştan faydalanılabilmektedir. Ayrıca kişinin başka bir kurumdan benzer bir ödeme almıyor olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir