Anasayfa / Gündem / 2018 Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

2018 Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Türkiye genelinde trafik sigortasına indirim geldi. Uygulanan prim indirimi %20 oranında olurken tavan fiyatlar 2018 için netlik kazanmış oldu. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik şartları dikkate alındığında henü gelişmekte olduğunu söyleyebileceğimiz trafikte sigorta sistemimiz içiin 7 basamak sistemi de getirildi. Nu sisteme göre her basamaktaki birey ayrı bir sigorta primi ödeyerek trafik sigortası uygulamasında yer alacak. İlk defa otomobil kullanmaya başlayan sürücü 4. basamaktan başlarken, sürücülük hayatı boyunca kaza yapmadığı müddetçe 7. basamağa kadar yükselebiliyor.

YENİ TAVAN FİYATI

İstanbul’da sürücülük yapmakta olan bir kiişi sisteme yeni giriş yaptığında 855 TL tutarında bir prim ödemesi yapmak durumundadır. Kişi kaza yapması halinde ise basamak basamak gerileyecek ve her basamakta prim ödemesinde artış olacaktır. Bir sene içerisinde kaza yapan kişi 3. basamağa gerileyecek ve %50 daha fazla prim ödeyecektir. Bu basamaktayken kazalarını tekrar etmesi halinde %100 prim artışı ile 2. basamağa arından tekrar kaza halinde ise 1. basamağa gerileyerek %150 daha fazla sigorta primine ödeme yapacaktır. Bu halde İstanbul’da 1. basamağa gerileyen bir sürücü 2.137 TL tavan fiyatı ödemek durumunda olacaktır. 

Tavsiye :  Müşterek Borçlu Müteselsil Kefilin Anlamı Nedir?

ÜLKE GENELİNDE EN YÜKSEK TUTAR İSTANBUL’DA

İstanbul, Türkiye geneline kıyaslandığında prim basamaklarında %6 daha fazla ödeme yapılacak olan şehir oldu. Ülke genelinde basamakları dikkate aldığımızda tavan fiyat ise 2.015 olarak kesinleşti. Kocaeli için tavan fiyat 2.078 TL, Ankara için 2.203 TL, Bursa için 2.140 TL, İzmir’de ise 2.018 TL olarak belirlendi. Bu ödemeler birinci basamaktaki bir sürücü için geçerli olup sisteme yeni dahil olan bir sürücü %150 daha az ödeme yapacak. Basamak olarak ilerledikçe de bu fiyat aşağıya inmeye devam edecek.

ESKİ ÖDEMELER İADE EDİLMEYECEK

Trafik sigortasına daha önceki yıllarda da sigorta primi ödemiş olan sürücüler için merak edilen bir konu da primlerin bu düşüşüne karşılık geri ödeme yapılıp yapılmayacağı olmuştu. Ancak yetkililerden gelen açıklama ise bu beklentiyi olumsuz yönde etkiledi. Yeni oluşan fiyatlar neticesinde eski ödemelerden bir geri dönüş olmayacağı da açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir