Anasayfa / Bilgi / 2019 SGK Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? Başvuru Detayları

2019 SGK Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? Başvuru Detayları

Sosyal Güvenlik mevzuatının kadın çalışanlara tanımış olduğu en önemli haklardan birisi doğum borçlanmasıdır. Eğer siz de doğum borçlanması yapmayı düşünüyorsanız borçlanma başvurusunun nasıl yapılacağını ve 2019 doğum borçlanması şartlarını sizler için derledik. 2019 doğum borçlanması nasıl yapılır? Hesaplama ve maşa etkisi nelerdir? İşte tüm merak edilen sorulan cevabı…

Doğum borçlanması diğer ismi ile çocuk borçlanması sigorta, Bağ-Kur vs. giriş tarihinden sonra doğmuş olma kaydıyla doğum tarihinden sonra kanunen belirlenen sürelerin borçlanılarak emeklilik hizmetinden saydırılması şeklinde karşımıza çıkıyor. Öncelikle doğam borçlanması yapılabilmesi için; çocuğun doğum tarihinden önce sigorta, Bağ-Kur vs. kapsamında girişinizin olması büyük önem arz ediyor. SSK kapsamında staj ya da çıraklık sigorta giriş tarihinden sonra doğan çocuklar için de borçlanma hakkı kanunen mevcut.

Bütün bunlarla birlikte borçlanma yapabilmesi için çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre zarfında ilgili şahsın adına prim ödemesi yapılmamış olması gerekli. Eğer doğum tarihinden itibaren 24 aylık süre içinde prim ödemesi yapıldıysa borçlanma mümkün olmuyor.  Bir de 24 aylık süre içerisinde eğer pirimler kısmı dönemler şeklinde ise bu durumda da doğum borçlanması yapmak mümkün. Pirim ödemesi yapılmayan dönemler için borçlanma yapılabiliyor. 
DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?
Doğum borçlanması için ödenecek bir günlük en düşük ücret ise brüt asgari ücretin günlük tutarının yüzde 32’si kadar karşımıza çıkıyor. En yüksek ücret ise bunun 7,5 katı kadar belirlenmiş durumda. Doğum borçlanmasında esas alınacak tutar ise talepte bulunulan tarihte geçerli olan bürüt ücret üzerinden yapılacak. 
DOĞUM BORÇLANMASI NE KADAR 2019
Borçlanma talebi 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya iletilmesi halinde günlük en düşük 27,28, en yüksek ise 204,60 TL üzerinden borçlanma yapabilmekte. Borçlanma en fazla 3 çocuk için yapılması mümkün. Dolayısıyla her çocuk için en fazla 720 gün olmak üzere toplamda 2160 güne kadar hizmet borçlanması yapılabilmekte. 
2019 DOĞUM BORÇLANMASI BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILIR?
Doğum borçlanmasının nasıl olacağı ve başvurunun nereye yapılacağı son çalışma sigorta durumuna göre belirlenmekte.  Doğum borçlanma başvurusunu; 
Son çalışılan yer 4a SSK ise işveren dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’ya,
Son prim ödemesi 4b Bağ -Kur kapsamında ise Bağ-Kur dosyasının bulunduğu SGK’ya,
Son çalışma 4c emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na başvurular yapılabilmekte. 

2019 doğum borçlanması başvuru evrakları, başvuruda istenen belgeler ise şunlardan oluşmaktadır; 

Tavsiye :  Akbank Müşteri Hizmetleri Telefonuna Direk Bağlanma

 

• Doğum borçlanması başvuru formu. 
• Kimlik fotokopisi 
DOĞUM BORÇLANMASI KAÇ GÜNDE ÖDENMELİ?
Doğum borçlanmasının yapılmasının ardından SGK doğum analık borçlanması tahakkuk cetvelini tebliğ edecek. Tebligatı aldıktan sonra ise tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ödemenin ilgili yere yapılması gerekiyor. Borçlanma tutarını tebliğ tarihinden sonra 1 ay içerisinde ödenmediği takdirde başvuru iptal ediliyor. Daha sonra ödemek istendiğinde ise yeniden talepte bulunulması gerekiyor. Bu durumda talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları üzerinden yeniden hesaplama yapılacak. 
Eğer borçlanma tebliği aldıktan sonra borcun bir kısmı ödenirse, ödeme yapılan tutarın karşılık geldiği gün sayısı kadar satın almış olunuyor. Kalan günler için ise daha sonra yeniden borçlanma talebinde bulunulması gerekiyor. Başvuru süresi konusunda da herhangi bir sınırlama bulunmamakta. 
DOĞUM BORÇLANMASI EMEKLİ MAAŞINI YÜKSELTİR Mİ, EMEKLİLİK YAŞINI DÜŞÜRÜR MÜ?
Borçlanmanın yapılacağı tarihe göre emekli maaşı değişkenlik gösteriyor. Eğer borçlanmanın yapılacağı süre 2000 yılı öncesinde ise emekli maaşına ciddi katkısı bulunuyor. 2008 sonrası ise herhangi bir katkısı bulunmuyor. 
Doğum borçlanması emeklilik yaşı üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Ancak bazı durumlarla istisna ile karşılaşıyor.  Eğer staj ve ilk sigorta başlangıç tarihinden önce doğan çocuk varsa ise bu durumda borçlanmanın yapacağı süre kadar giriş tarihi geri çekileceğinden emeklilik yaşı üzerinde etkisi mümkün kılınıyor. 
2019 DOĞUM BORÇLANMASI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?
Eğer borcunuzun ne kadar olduğunu sorgulamak istiyorsanız online olarak bir uygulama mevcut değil. Ancak borçlanma yaptıysanız ve ödeme hizmetime işlendiğini öğrenmek istiyorsanız, www.turkiye.gov.tr adresinden buna bakmak mümkün. 
PEKİ, DOĞUM BORÇLANMASI AFFI ÇIKACAK MI?
Bildiğiniz üzere sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için normalde borçlanma hakkı bulunmuyor. Böyle bir hakkın verilebilmesi için öncelikle kanunu bir düzenleme yapılması geriyor. Önümüzdeki günlerde ise bu yönde bir çalışma öngörülmüyor. 
DOĞUM BORÇLANMASI BANKA KREDİSİ İLE ÖDENİR Mİ?
Borçlanma yapması halinde emekli olabilecek olanlara bazı bankalar kredi sağlıyor. Ancak bu durumda da dönem dönem farklılık gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir