Anasayfa / Personel Alımları / Adalet Bakanlığı 5 Bin Personel alımı Yapacak Zabıt Katibi Mübaşir Şartları

Adalet Bakanlığı 5 Bin Personel alımı Yapacak Zabıt Katibi Mübaşir Şartları

Bekir Bozdağ; 2017 Adalet Bakanlığı Personel Alımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zabıt Katibi olmak için gereken şartlar şunlar.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; bu yıl Adalet Bakanlığı Personel Alımı ile ilgili olarak içlerinde hakim ve savcıların da bulunduğu 10 bin’in üzerinde personel alımı yapılacağını açıkladı. Bu alımların 6250 kişilik kısmını hakim ve savcılar kapsarken, 5000 kişi de zabıt katibi ve ya infaz memuru olarak atanacak. 

Şu sıralar 3500 hakim ve savcının atanmasına yönelik sınav süreci devam ediyor. 2750 hakim ve savcının atamasının da 2017’nin haziran ayında yapılması bekleniyor.

5 Bin kişi ise zabıt katibi, infaz koruma mübaşir ve ya şoför olarak görevlendirilecek.

Yaklaşık olarak 810 kişinin zabıt katibi olarak görevlendirilmesi planlanıyor. Buna ilişkin ilanda Adalet Bakanlığı tarafından yayınlandı. 

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 3000 infaz memuru alımına ilişkin tüm süreçlerin tamamlandığını ve yakında atamaların açıklanacağını duyurdu. Uzman erbaşlıktan ayrılan kişiler bu konuma başvuruda bulunabilmişti.

Tavsiye :  10 Bin Özel Harekat Polisi Alınacak Başvuru Şartları ve Detayları Hakkında Geniş Bilgi

Yapılan bu açıklama 2017 yılı için geçerli olup alımlar için bakanlık açıklamasını beklemeniz gerekmekte.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Ülkemizde en çok alım yapılan pozisyonlardan birisi olan zabıt katipliği; KPSS’den 70 puan ve üzerinde alan fakat atanamayan memur adayları için büyük bir şans niteliğinde. Zabıt katibi olmak için aranan şartları sıralayacak olursak;

– Lisede ve ya üniversitede bilgisayar dersi almış olmak (transkript ile kanıtlanmalıdır) ve ya MEB onaylı bilgisayar sertifikasına sahip olmak
– Klavye sınavında başarı sağlamak (bunun için 3 dk içinde en az 90 kelime yazmanız gerekir)
– Sözlü sınavından geçer not almak
– Güvenlik soruşturmasından geçmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir