Anasayfa / Gündem / Banka Hesap İşletim Ücretleri Yasal mı? Geri Alınabilir mi

Banka Hesap İşletim Ücretleri Yasal mı? Geri Alınabilir mi

BDDK’nın bankaların aldıkları ücretler üzerindeki uygulamasından sonra 20 kalem haricindeki tüm ücretler yasaklandı. Artık bankalar yalnızca BDDK tarafından tanımlanan bir takım ücretleri müşterilerinden talep edebilecek. Bir süre önce banka hesap işletim ücreti bddk yasaklandıktan sonra ise bankaların halen bu ücretleri talep ettiklerine dair şikayetler gündeme gelmişti. Ancak bankalar müşterilerinden imzalamasını talep ettiği sözleşmelerinde bu tarz bir ödemenin mevut olabileceğini açıkça beyan ettğini beyan ettikten sonra ise ödemenin geçerli olduğunda karar kılınmıştı. Çok sayıda kişi bankalar hesap işletim ücreti alabilir mi konusu hakkında halen bilgisiz olduğundan farkında olmadan yersiz bir ödeme yapıyor olabilir. Yine de bilgi sonradan öğrenildiyse de banka hesap işletim ücretleri geri alma işlemi ile yapılan bu ekstra ödeme geri alınabilecektir.

banka hesap işletim ücretleri yasal mı ve banka hesap işletim ücreti nasıl geri alınır 

Bu ücret BDDK tarafından kaldırıldı. Ancak banka eğer sözleşmesinde bu tarz bir ibareye yer vermiş ve bu sözleşme imzalanmışsa ücreti ödemekle yükümlü olduğunuz anlamına gelir. Eğer sözleşmede yer almayan bir ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız ise bankadan sözleşmenin bir adet kopyasını talep ederek bireysel müşteri hizmetlerinden ödemenizi talep edebilirsiniz. 

Tavsiye :  7 Farklı Kamu Kurumu Sözleşmeli Personel Alımı Yapacağını Açıkladı! Başvuruda Aranan Şartlar ve Detayları

banka hesap işletim ücreti almayan bankalar 

Şuan Türkiye genelinde hizmet vermekte olan bankalar arasında Finansbank’ın enpara hizmeti, Kuveyt Türk “senin bankan” hizmeti, Yapı Kredi nuvo hizmeti, Albaraka Türk, Türkiye Finans Bankası hesap işletim ücreti almamaktadır. Ayrıca diğer bazı bankalar da çeşitli kart veya hesap işlemlerinde sunduğu kampanya seçeneğine göre hesap işletim ücreti talep etmiyor olabilirler. Bu durum ise dönemsel olarak bankaların ortaya koydukları kampanyalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu tip detayları bankaların web sitelerinden ve broşürlerinden takip edebilir veya arzu ettiğiniz bankanın telefon bankacılığından bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir