Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? Neye Göre Belirlenir

Banka Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? Neye Göre Belirlenir

 Bazı durumlarda kredi kullanmak isteyen vatandaşlar bankaların kapısını çalar. Uygun faiz oranları ve kolay geri ödeme seçenekleri ile çekecekleri kredi için notlarının çok iyi olması gerekir.  Nakit ihtiyaçlarında kullanılmak üzere çekilecek kredinin bazı aşamaları yer alır. Bankalar kredi notu hesaplarken findeks kredi not hesaplama aracından yardım alırlar. Kişilerin geçmişte  banka ile ilişkilerine göre puanlama eşlinde hesaplamalar yapılır.

Bankalar Kredi Notu Hesaplama

 Bankalardan kredi kullanmak için notunuzun iyi olması gerekir. Her kişinin bir kredi notu vardır. Bu not daha önceden çektikleri kredilerin geri ödemesi aşamasındaki düzgüblük, kredi kartı aylık ödemelerinin aksatılmadan yapılması o kişinin kredi notunu hesaplamada yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. 

 Kredi notunuzu oluşturan etmenler ise, Bireysel kredi  ve kredi kartı ödemeleri yüzde 30, yeni kredi arayışında yüzde 20, mevcut hesap ve borç durumu yüzde 25, kredi kullanım yoğunluğu yüzde 15 ve diğer etkenler ise yüzde 10 üzerinden hesaplanır. Bu aralıklar baz alınarak kişinin kredi notu hesaplanır. 

Tavsiye :  Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme Hizmeti

 Kredi hesaplama programını geliştiren bankalar  ise; İş Bankası, Garanti Bankası,ING bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası,ABank, Tekstil Bank, Türkiye Finans Bank, TEB, Odea Bank, Şeker Bank, HSBC bank, Kuveyttürk, Finans bank, Deniz Bank, Bank Asya, Akbank, Albaraka, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası 

 Kredi notunuzu öğrenmek için intenet aracılığı ile gerekli bilgileri girerek öğrenebilirsiniz. TC Kimlik numaranızı girerek sorula linkini tıklayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu nota göre kredi kullanmanız daha hızlı olacak. Findeks kredi notu öğrenme sitesinden istediğinzi anda notunuzu öğrenrek bankacılık işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bunun için önce üye olmanız gerekir. Buna bağlı olarak kredi notunuzu tek tıkla görem şansınız olacak. 

 Bnakalar müşterileri istedikleri taktirde kredi notlarını aktarabilirler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir