Anasayfa / Kredi Kartları / Bankalar Tarafından Alınan Kredi Kartı Aidat Ücreti Yasal mı? Geri Alınır mı?

Bankalar Tarafından Alınan Kredi Kartı Aidat Ücreti Yasal mı? Geri Alınır mı?

BDDK’nın geçtiğimiz yıllarda yaptığı geniş çaplı düzenleme sonrasında bankaların talep ettikleri bir çok ödeme çeşidi ortadan kaldırılmıştı. Bunlar arasında yalnızca 20’si dışında hepsinin talep edilmesi yasadışı olarak kabul edilmişti. Kredi kartı gibi bankaların sağladığı araçlardan ise yapılan kesintilerin yasal olup olmadığı müşteriler tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer aldı.

kredi kartı aidatları yasal mı 

Sayfa İçerikleri

BDDK tarafından yapılan düzenleme sonrasında bu tarz bir yıllık üyelik, aidat ödemesinin müşterilerden talep edilmesi yasal olmamakla beraber artık uygulanmamaktadır. Ancak geriye yönelik olarak kartınızdan bu tarz bir kesinti yapıldıysa veya yapıldığını düşünüyorsanız 10 yıl süre içerisinde itiraz ve geri ödeme talebi hakkına sahipsiniz. kredi kartı yıllık ücreti yasal mı konusunda kişiler genel olarak bilgi sahibi olmasalarda böyle bir geriye dönük ödeme talebi hakkı bulunduğu bilgisine sahip olmalarında fayda vardır.

Tavsiye :  Alınan Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Hesaplanır?

kredi kartı kart ücreti yasal mı 

Kart ücreti bankaların kartı bastırma, hazırlama ve gönderme işlemlerinin içeren bir ödeme olarak karşınıza çıkabilir: Günümüzde bir çok banka kart verirken bu tip bir ücreti talep etmemektedir ancak eğer talep ediliyorsa da yasadışı değildir.

 

Bankalar BDDK düzenlemesi sonrasında artık en az bir adet her hangi bir ücret talep edilmeyen kredi kartı seçeneği sunmak zorundadır. Ancak bunun dışındaki çeşitli kampanya dahilinde sunulan kredi kartı için sizden bir ödeme yapmanız talep edilebilir. Siz bu konuda bankadan bilgi almakla sorumlusunuz ve sözleşme içeriğini de bu nedenle dikkatli okumanızda fayda vardır. Zira dediğimiz gibi bankaların ücretsiz seçeneği dışındaki diğer kartlarında ücret talep edebilmesi yasadışı değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir