Anasayfa / Konut Kredisi / Bankalardan Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Bankalardan Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Birçok vatandaş ev almak istediği zaman konut kredisi çeker ve faiz oranlarıyla ödeme zorlaşır. Bu yazımızda bankaların vatandaşa sağladığı Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir? konusu üzerinde duracağız.

Kredi nasıl yapılandırılır ?

Kredi yapılandırması iki şekilde yapılabilir bunlardan birincisi, düşen faiz oranlarından yararlanarak kredi veya kredi kartı faizinizi düşürmek ikinci olarak ise ödemekte zorlandığınız kredi veya kredi kartlarınıza ödeme yapılandırması yapmak. Faizler düştüğünde bankanıza giderek yapılandırma isteyebilirsiniz. İşlem şu şekilde gerçekleşir;

bankaya giderek faizlerin düştüğünü ve yapılandırma yapamk istediğinizi beyan edersiniz gerekli incelemeler yapıldıktan sonra banka sizin borcunuzu yeni faiz sisteminde göstermek için eski borcunuzu kapatır ve yeni faiz üzerinden tekrar açar böylece yeni faiz üzerinden yapılandırma işlemi son bulmuş olur.

Ödemekte zorlandığınız borçlar için yapılandırma işlemi ise şu şekilde gerçekleşir;

Ödemekte zorlandığınız kredi ve kredi kartı borçları için gelir durumu belgesiyle ilgili şubeye gidilir tüm evraklar sunulduktan sonra bankanın olumlu ya da olumsuz geri dönüşü beklenir, eğer sonuç olumlu gelirse kredi miktarınızın bulunduğu bankadan başvuru yaptığınız diğer bankaya para transveri yapılır ve ödeme yapmanız kolaylaştırılmaya çalışılır. 

Kredi yapılandırması yapılırken dikkat edilmesi gereken husular

Kredi yapılandırması yapılırken en önemli kural yaşanacak kar zarar durumudur eğer yapılandırma sonucunda zarar edilecekse veya yapılandırma için doğru zaman değilse para kaybı anlamına gelir. Sadece faiz üzerinden hesaplanan yapılandırma işlemleri sizi yanıltabilir. Önemli diğer hususlardan birtanesi banka seçimidir, birçok banka bu işlemlere izin verirken faiz oranları farklılık gösterir en doğru seçim için düşünülen bir kaç bankanın faiz oranları karşılaştıtılarak en doğru banka seçilmeli.Ayrıca bankaların kredileri erken kapatma durumda aldıkları net %0.20 oranındaki komisyon ücretini de düşünerek banka seçimi yapmak en doğru seçim olur.

Tavsiye :  Denizbank Mortgage Kredisi

Kredi kartı borcu yapılandırma

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi işlemleri ile kredi ve banka kartları üzerinden yaptığı değişikliğin yürülüğe girmesyiel kredi kartı borcu olup ödemekte zorlanan vatandaşlara kredi kartı yapılanırma işlemi ortaya çıktı. Bu sistemden yararlanmak için kredi kartı borcunuzun takip sistemine düşmemiş olması gerekiyor. Takibe girmemiş borçlar için 72 aya kadar yapılandırma yapılabiliyor. Ancak 72 ay bankaların yapacağı maksimum yapılandırma sayısıdır. Banka istediği durumda 12 ay ya da 48 ay yapılandırma da yapabilir. Kredi kartı borcunu kapatmanın en karlı yollarından bir tanesi de kredi çekip kredi kartı borcunu kapatmaktır , düşük faiz oranlarıyla çekilen bir kredi en karlı seçim olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir