Anasayfa / Gündem / Bankaların 2018 Yılı Eft / Havale ve Hesap İşletim Ücretleri Ne Kadar?

Bankaların 2018 Yılı Eft / Havale ve Hesap İşletim Ücretleri Ne Kadar?

Bankaların vadesiz hesap sahiplerinden her yılın belli dönemlerinde kestikleri ücretlerin genel ismine hesap işletim ücreti adı verilir. Ayrıca para transferi olan havale ve EFT’de bir bankacılık işlemi olup, belli ücretler karşılığında müşterilerin kullandığı bir para transfer durumudur. 

 Bankalar her havale ve EFT durumlarında müşterilerinden belli bir miktarda ücret kesintisi uygular. Başka bankaya veya hesaba aktarılan paranın içinden kesilen bu tutar gönderen bankanın hesabına girer. 

 Akbank

Akbank EFT işlemi ile para transferi yapan müşterilerinden 40 TL kadar bir ücret talebinde bulunuyor. Ayrıca EFT ve havale ücretlerinde bu oran 315 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Garanti Bankası

Garanti Bankası bankacılık işlemlerinden olan EFT ve havale ile ilgili para aktarımlarında 35 TL masraf talep ediyor. 

İş Bankası

Türkiye’nin köklü bankalarından olan İş Bankası tüm eft ve havale işlemlerinden  35 TL masraf keserek para transferini gerçekleştiriyor. 

Halkbank

Halkbank havale işlemleri için masraf talebini 25 TL olarak belirledi.  Yapılacak olan tüm transfer işlemleri bu rakamlar karşılığında gerçekleştiriliyor.

Tavsiye :  Passolig Kartım Gelmedi Nasıl Bilet Alırım

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ise belli bir miktar kotası koyarak  hesap masrafı kesiyor. 1000 TL’ye kadar 20 TL masraf keserken, 1000 TL üzeri havale ücretlerinden 25 TL masraf alıyor. 

İntenet şubesinden yapılan EFT’lerde  Garanti bankası 2,75 TL, Akbank 3 TL, İş Bankası 2,50 TL masraf ediyor. Ziraat Bankası ise eb uygun EFT aralağını belitledi. Ziraat bankası intenet üzerinden yapıaln EFT işlemlerinden 1,00 Tl ve 1,50 TL olarak belirlendi. 

Ayrıca Ziraat Bankası hesaptan hesapa para aktarımlarında 15 TL masraf istemektedir.

Bankalar uyguladıkları bu hizmetler doğrultusunda  müşterileinin hesabından aktarım esnasında bu tutarları keserek karşı tarafa para iletimi yaparlar. Banka müşterileri genel anlamda hesap iletim ücretlerinin yanı sıra havale ve EFtT kanalıyla para gönderdiklerinde bu ücretleri ödemek istemeselerde gönderim esnasında bu paralar direk olarak kesiliyor.  Bazı bankalar ise EFT ve Havale ücreti almadan hizmetlerine devam ediyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir