Anasayfa / Gündem / BES Stopaj İadesi Nasıl Alınır? Nereye Yatar? Ne Zaman Ödenir? ( Başvuru Formu )

BES Stopaj İadesi Nasıl Alınır? Nereye Yatar? Ne Zaman Ödenir? ( Başvuru Formu )

Bir süre evvel BMVDB Başkanı Bülent Sarıgül stopaj iadesine ilişkin süresicin başlatılmasından sonra çok sayıda başvurunu ellerine ulaştığını bildirmişti. Stopaj iadelerinin gerçekleştirilmeye başlamasından sonra ise bir çok karışıklığın meydana geldiği ifade edildi. Bunların temel nedenlerinden birisi ise başvuru yapan kişilerin formlarındaki yanlış veya eksik bilgiler olarak öne sürüldü. Bu nedenle ödemelerini alamayan kişilerin bes stopaj iadesi başvuru süreci ile ilgili tam bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle bireysel emeklilik stopaj iadesi başvuru formu üzerindeki bilgilerin dikkatli bir şekilde doldurulması ve kuruma öyle teslim edilmesi gerekmektedir.

bireysel emeklilik stopaj iadesi başvuru formu 

Bu formda kişi çalışmakta olduğu bireysel emeklilik kurumuna yazılı dilekçe vererek emeklilik poliçesi öneği, poliçe bitiş ve başlangıç tarihleriyle yapılan stopajları gösteren belgelerin öneğini, stopajların yatırıldığı vergi dairesi ve şirket vergi numarasını talep etmelidir. Ardından başvuru formunu elde ettiği bu bilgilerle vergi dairesinin talep ettiği şekilde doldurarak teslim etmelidir. Form bu şekilde hazırlanır ve kuruma verilir ardından kesintilerin iadesinin ödenmesi beklenir.

Tavsiye :  CepteTEB İle Yapılabilecek Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

bes stopaj iadeleri nereye yatıyor 

Bu iade ödemeleri sizin formda beyan ettiğiniz bankaya yatırılacaktır. Forma yazmış olduğunuz IBAN numarası bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Bir rakamdaki hatalı yazım paranın yatırılmamasına neden olacak ve işlemlerde karışıklık yaratabilecektir. Bu sebep ile yazımda dikkatli olunması gerekmektedir.

bes stopaj iadesi kaç günde ödenir 

Dilekçeniz ve başvuru formunuz kuruma teslim edildikten sonra genellikle 15 gün içerisinde ödemenizin gerçekleştirimesi gerekmektedir. Ancak bu süre içerisinde ücretin ödenmemiş olduğunuz tespit etmeniz halinde kuruma yeniden bildirim yaparak eğer formda veya süreçte hatalı bir durum söz konusu ise takip ve düzeltme işlemini üstlenmeniz gerekmektedir. Tekrar bir hata oluşmaması adına eğer eksik bir bilgiye sahip iseniz daireden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir