Anasayfa / Gündem / Bireysel Emeklilik Sistemi Doğru Bir Yatırım Mı? Bes Katılımı

Bireysel Emeklilik Sistemi Doğru Bir Yatırım Mı? Bes Katılımı

Bireysel Emeklilik sistemi 2017 yılı içerisinde Devlet tarafından belli şartlara uyan tüm çalışanlara uygulanan bir sistemdir. Geleceği güvence altına alma ve birikim yapmayı hedefleyen bir sistem olması bazı çalışanları mutlu etse de , bazı kişiler BES sisteminden çıkmayı planlıyor.

Devlet destekli Bireysel emeklilik sistemi belli yaşın altında olan çalışanlara uygulanır. Şartalara uayn çalışanların her ay maaşlarından belli bir miktar kesilerek BES’e aktarılır. Yıllar geçerken, kişinin de biriktirdiği para çoğalır. Bireysel emeklilik sistemi ile birikim yapmaya başladığınızda devlet katkısı da olacak ve çekmediğiniz sürece bu para kendini koruyacak. Ancak devletin yaptığı kesintiler de bulunuyor. Yatırılan katkı payları üzerinden aylık %2 yönetim gider kesintisi , Fon toplam gider kesintisi senelik %1,91 Aylık brüt olarak asgari ücretin %10’u kadar ilk girişite alınan aidat yapılan kesintilerdir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Nasıl Emekli Olunur?

Uzun vadeli bir birikim olan Bes ile milyonlarca kişi parasını biriktirmeye başladı. Bes’li kişi öneğin 100 TL yatırıyorsa 25 TL’de devlet katkı sağlıyor. 10 yıl süre ve 56 yaşına kadar biriktirilen bu para sayesinde emekli olma fırsatı doğuyor. Ayrıca 10 yıldan önce veya 56 yaşından önce çıkarsanız çok fazla kaybınız yok. Sadece kayıp devletin sağladığı ek katkıda meydana geliyor. 

Tavsiye :  Kredi Sicil Affı Başladı mı? 2018 Sicil Affını Hangi Bankalar Uygulamaya Başladı?

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Ayrılabilirim?

Birikim yapmak ve geleceğinizi daha sağlam temeller oluşturmak için BES çok iyi bir fikir olabilir. Ancak bazı kesintilein yaşanması insanları vazgeçiriyor. Bireysel emeklilik sistemine dahil edilen bir çalışanın 2 ay içerisinde çıkma şansı vardır. Vereceği dilekçe ile BES hakkının iptalini isteyebilir. Ancak 2 ay boyunca kalma şartı bulunuyor. 2 aylık kesinti iptalden sonra tekrar çalışan kişinin hesabına yatırılıyor. 

Bireysel Emeklilik Sistemini Devlet Neden Desteklemektedir?

Bireysel emeklilik sistemi devlet tarafından getirilen ve çalışanlar için yapılan bir düzenlemedir. Kişilerin BES katılımlı olmasıyla da devlet %25 lik kısmını kişiye sunar. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bazı kesintilerde gerçekleşmektedir. 

BES ile para biriktirerek emekli şansınız bulunuyor. Şimdinin birikimi ilerde size çok büyük faydalar sağlayacak. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir