Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Büyükbaş Hayvan Kredisi Hesaplama 2019 Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Büyükbaş Hayvan Kredisi Hesaplama 2019 Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Hayvancılık yapmak isteyen ve yeterli miktarda finansmana sahip olamayanlar için çeşitli destekler bulunuyor. Öncelikle devlet desteği ile hayvanlık yapmak mümkün iken bu desteği alamayan için ise çeşitli bankalar uygun krediler veriyor. Peki, büyükbaş hayvan kredisi hesaplama nasıl olur? Sizler için 2019 yılı 10 büyükbaş hayvan kredisi hesaplama yöntemini derledik…

Ülkemizde hayvancılık yapmak isteyenler için devlet tarafından çeşitli destekler bulunuyor. Devlet tarafından verilen bu destekleri elde edemeyenler için ise çeşitli bankalar hayvancılık için krediler sağlıyor. Özellikle Ziraat Bankası kurulacak tarımsal işletmelere ve çiftçilere işletmenin maliyetine göre tarım kredileri veriyor. Konut, ihtiyaç vs. diğer kredilere göre hayvancılık kredilerinin faiz oranları oldukça düşük olarak karşımıza çıkıyor. Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank, Şekerbank gibi bankalar da hayvancılık kredileri ilan ediyor. Ziraat Bankası tarafından verilen krediler de genelde 2 yıl geri ödemesiz oluyor.

10 BÜYÜKBAŞ HAYVAN İŞLETMESİ NASIL KURULUR?

İlk defa hayvancılığa başlamak isteyenler için Tarım ve Orman Bakanlığı, TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen hibe ve destekleme ödemeleri mevcut. Bu desteklerden yararlanmak için ise belli şartları sağlamak gerekiyor. Fakat bu şartları yerine getirmiyorsanız bankalar tarafından verilen kredilerden yararlanarak işletmeler açmak mümkün. Büyükbaş hayvancılık sanıldığından oldukça maliyetli olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle büyükbaş hayvanlık diğer besi hayvanlarına göre daha fazla yem tüketiyor. İşletme maliyetlerinin büyük bir bölümünü işte bu yemler oluşturuyor.  Özellikle bulunulan bölgeye göre hayvan tesislerinin inşa edilmesi bazen oldukça masraflı olabiliyor. Maliyetli düşürmek için prefabrik ahırlarla karşılaşılsa da büyük büyükbaş hayvancılıkta bu yöntem sağlıklı bir verim açısından tavsiye edilmiyor. Çelikten ya da betonarmeden yapılan ahırlar ise bu yönteme göre maliyetli olarak değerlendiriliyor. Bunların yanında ise büyükbaş alımları da başlı başına bir maliyet olarak karşımıza çıkıyor. Su, elektrik vb. alt yapıların oluşturulması hepsi birer maliyet unsuru olarak tesis sahiplerinin karşısına çıkacağı için maliyeti düşürmek için bir takım yöntemler uygulanıyor.

PEKİ, MALİYETİ DÜŞÜRMÜK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

İşletmenin daha düşük maliyetlerde kurulması için öncelikle yemi satın almak yerine ekilmesi daha mantıklı oluyor. Çiftlik kurmak için ayrılan arazinin yanına yem için kullanılacak bitkiler ekmek maliyeti oldukça düşürmekte. Bunun yanında ise işletme kurmak için hizmet veren pek çok firma bulunuyor. Bu firmaların verceği hitmetler sayesinde de maliyetleri düşürmek mümkün. Bu firmalar anahtar teslimi olarak çalışıyor. Çelik konstrüksiyon malzemeden 10 baş için gerekli olan tüm alanların yer aldığı bir çiftlik projesi bu firmalar tarafından hazırlanıyor. 10 başlık bir çitlik için tesis maliyeti ise 140 bin TL olarak karşımıza çıkıyor. Firmaların sağladığı projelerde ise hayvanların yem yiyebileceği alanlar, yem depoları, hayvan barınağı, gübre giderleri, suluk yerleri vb. tüm detaylar bulunuyor.

ÇİFTLİK KURMAK İÇİN NELER GEREKİYOR?

Öncelikle çiftlik kurmak için gerekli en önemli unsur hayvan seçimi. İşletmenin hangi amaçla kurulması gerektiğine karar verilmeli. İşletme süt verimi almak için mi yoksa et ve kasaplık faaliyetleri için mi kullanılması gerektiği değerlendirilmeli. Bu durumlara karar verdikten sonra hayvan alımına geçilmeli.  Süt almak istiyor ise en çok süt veren inek cinslerini tercih edilmeli. Bu tür inekler ise piyasada Holstein cinsi olarak satışa sunuluyor. Bu inekler yüksek süt verimi ile hayvancılık sektöründe biliniyor. Süt verimi yine yüksek olsun ancak canlı hayvan maliyetlerini de azalmasın istiyorsa o zamanda Friz cinsi inekler tercih edilmeli.

HAYVAN BAŞINA METRE KARE ALANI BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

Çiftlik kurmak için en önemli ikinci unsur ise arazi olarak karşımıza çıkıyor. Arazi alımının yanında arazi kiralama da hayvancılıkta kullanılan yöntemlerden. Arazi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ise elektrik ve suya yakınlık. Bu unsurlar bir çiftlik için en temel etkenler arasında yer alıyor. Bir diğer unsur ise metre kare hesaplama. Bir inek için en az 20 metre kare yer ayrılmalıdır. Özellikle hayvanlar için doğum alanlarının oluşturulması da bu noktada önem arz etmekte. Tesislerin toplum büyüklüğü tüm bu etkenler çerçevesinde hesaplanmalı.

Tavsiye :  Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği alacak iller hangileri?

Tesislerini süt hayvancılığı üzerine kuracak olanların ise çeşitli makinelere mutlaka sahip olması gerekiyor. Zira süt hayvancılığı elle mümkün olmayan bir durum olarak hayvancıların karşısına çıkıyor. Sağma makinelerinin fiyatları ise 1200 TL civarında seyrediyor. 10 hayvan için ise 1 süt sağma makinesi yeterli olmakta. Bütün bu etkenlerin tamamlanması durumunda ise bir çobana ihtiyaç duyuluyor. Hayvanların telef olmaması ve uygun bakım koşullarının sağlanması için seçilen çobanın tecrübeli olması da gerekiyor.

İşletme giderlerinde  bir diğer en büyük oran ise yem masrafları. Yem masraflarının en aza indirilmesi için altenatif yollarının üretilmesi gerekiyor. Bu da ancak yem üretimi yapmakla elde edilecek bir yöntem. Yem ihtiyacının karşılanması için yem bitkileri üretmek mümkün. 

ZİRAAT BANKASI HAYVAN KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Hayvancılık yapmak isteyenlerin kredi almak için başvurabilecekleri bankaların başında şüphesiz Ziraat Bankası geliyor. Bunun sebebi ise ziraat bankası tarafından verilen kredilerin faiz oranlarının düşük olması. Çiftçilerin zor duruma düşmemesi için ise geri ödemeler hasat zamanı alınıyor. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ödeme şekillerinin yanı sıra kredileri yıllık vadeler ile ödemek de mümkün. Bu krediler yetiştiricileri mali durumuna göre de 2 yıl geri ödemesiz de olabiliyor. Tesis yapımı için Ziraat Bankası’ndan alınacak krediler yatırım kredisi olarak değerlendirilirken, işletme kredileri ise hayvan alımına ilişkin kullanılıyor.  Ayrıca Genç Çiftçi projesi kapsamında verilen 30 bin TL’lik krediyle de tesis kurmak mümkün.

ZİRAAT BANKASI TKK BÜYÜKBAŞ KREDİSİ

2019 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından alının ortak karar neticesinde tarım ve hayvancılığı destek kapsamında düşük faizli krediler kullanılıyor. Bu kredinin üst limiti ise 5 milyon TL olarak belirlendi. Bu kredinin yararlanmak isteyenlerin 10 baş ve üzeri işletme kurması ya da elindeki 10 baş hayvanı göstermesi yeterli oluyor. Keredi kapsamında barınak yapımı, mevcut barınakların tadilatı, tartı sistemi, gübre yönetimi, balya ve çayır biçme makineleri gibi ekipman alımları yer almaktadır. Bunların yanı sıra münferit ekipman ve enerji üretmek için oluşturulan sistemler için de ayrıca yatırım kredisi veriliyor. İlgili kredileri alabilmek için erkek hayvanların en az 3 ay süredir bakanlığın ilgili sistemine kayıt olması, diğer hayvanların ise en fazla 20 aylık olması şartlar arasında yer alıyor.

KREDİLERİN TAKSİT TUTARLARI İSE ŞU ŞEKİLDE:

Kredi Tutarı

Vade

Aylık Taksit Tutarı

10.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

192,88 TL

10.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

145,63 TL

20.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

385,76 TL

20.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

291,25 TL

30.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

578,65 TL

30.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

436,88 TL

40.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

771,53 TL

40.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

582,50 TL

50.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

964,41 TL

50.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

728,13 TL

60.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

1.157,29 TL

60.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

873,75 TL

70.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

1.350,17 TL

70.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

1.019,38 TL

80.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

1.543,06 TL

80.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

1.165,01 TL

90.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

1.735,94 TL

90.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

1.310,63 TL

100.000 TL

60 ay (2 yıl geri ödemesiz)

1.928,82 TL

100.000 TL

84 ay (7 yıl vade)

1.456,26 TL

 

Sayfa İçerikleri

 

DENİZBANK HAYVAN KREDİSİ

Ziraat bankasının yanında ise Denizbank tarafından hayvancılık kredisi veriliyor. Bu kredi de çiftçinin mali durumuna göre belirleniyor. Denizbank’ın canlı hayvan alımları için kullandırttığı kredi tutarı ise ancak hayvanların fatura değerinin yüzde 75′ i kadar oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir