Anasayfa / Gündem / Cep Telefonuna Taksit Yasağı 2018’de Kalkacak mı? Taksitle Akıllı Telefon Alma Yöntemleri

Cep Telefonuna Taksit Yasağı 2018’de Kalkacak mı? Taksitle Akıllı Telefon Alma Yöntemleri

Artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarının yerini hiçbir şey dolduramıyor. Anında iletişim, hızlı sosyal medya erişimi, oyunlar ve kamera özellikleri ile cep telefonlarımız hayatımızda büyük bir boşluğu küçük yapısı ile tek seferde doldurabiliyor. Bu nedenle de son 5 yıl içerisinde cihazların satışlarında büyük bir patlama yaşandığı söylenebilir. Milyarlarca telefonun sahada hali hazırda çalışır konumda bulunduğu günümüzde cep telefonuna taksit neden kaldırıldı belli oldu. Ülkemizde cari açığın artması nedeniyle taksitli satış yasaklanmış durumda. Ancak yasal olmasada cep telefonu elden taksit ile satan bir çok kurum bulunmakta. Elden taksitin yanı sıra cep telefonuna taksit yapan siteler de bulunmaktadır. 

cep telefonuna taksit başladı mı 

Sayfa İçerikleri

Şimdilik bu yasak halen devam ediyor ve yasak kaldırılmadı ancak taksitli olarak cep telefonu alabilmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Tüketiciler için cep telefonuna taksit yapan firmalar arasında Vatan Bilgisayar yer almaktadır. Anlaşmalı bulunduğu OdeaBank’tan akıllı telefon kredisi alarak müşterinin borcunu bu şekilde taksitlendirmesini sağlamaktadır.

cep telefonuna taksit yapan yerler 

Bunlar telekomünikasyon firmalarıdır. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom aboneleri kurumun bayiilerine giderek faturalarına taksitli olarak yansıtılması şartı ile bir cep telefonunu satın alabilmekte ve borcunu seçtiği vade süresince taksitlerle ödeyebilmektedir. Müşteriler cep telefonuna taksit yapılıyor mu sorularını kurumlara taşıdıklarında kurumların verdikleri yanıt ise bu taksitlendirmenin yasak olduğunu ancak fatura üzerinden ödemelerini gerçekleştirebileceklerini söyleyerek onları yönlendirmektedirler.

Tavsiye :  BES Stopaj İadesi Nasıl Alınır? Nereye Yatar? Ne Zaman Ödenir? ( Başvuru Formu )

YASAK KALKACAK MI?

Bu konu ile ilgili çalışmaların başlatıldığı geçtiğimiz yıl Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından gündeme taşınmıştı. Kredi kartı ile taksit seçeneğinin kaldırılacağına yönelik söylemlerde bulunan Canikli’nin bahsettiği çalışmalar ise halen devam ediyor. Geçtiğimiz sene Eylül ayında kaldırılması beklenen yasak ve düzenleme muhtemel olarak Olağanüstü Hal sürecindeki karmaşa nedeni ile şimdilik askıya alındı. Cari açığın da büyümesinin önüne geçmek adına bir süre daha beklememiz gerekebilir ancak bu sene içerisinde bu yasağın ortadan kalkmasına büyük olasılık veriliyor. Esnaf açısından da olumlu etkileri olacak olan bu düzenlemenin muhtemel olarak başka şartlar da içerebileceği düşünülürken, kişinin gelirinin bu taksitli alıma uygun olup olmadığı da denetlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir