Anasayfa / Devlet Kredileri / Çeyiz Hesabı Başvurusu Yapacak Olanların Bilmesi Gerekelenler Şartlar ve İstenen Belgeler

Çeyiz Hesabı Başvurusu Yapacak Olanların Bilmesi Gerekelenler Şartlar ve İstenen Belgeler

Yuva kurmak isteyenler bankalar aracılığı ile açtıkları veb birikime başladıkları çeyiz hesabı ile birçok ihtiyaçlarını kısa sürede karşılama fırsatı bulurlar. Çeyiz hesabı açan bankalar aracılığı ile her ay istedikleri kadar para yatırarark birikim yaparlar. 

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

Çeyiz hesabı adı altında açılan hesaplarla birçok kişi daha rahat para biriktiriyor. 

Vakıfbank, Ziraat bankası, Halkbank,Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Şekerbank, Türkiye Garanti Bankası,Türkiye İş Bankası,Yapı ve Kredi Bankası,Turkısh Bank, Fibabanka, Anadalubank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt türk katılım Bankası, 

Çeyiz Hesabı Şartları

– Evlilik tarihinden önce asgari üç yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması, 
– 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması, 
– Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınır. Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 5 bin TL’yi geçemez.

– Devlet katkısı katılımcı tarafından çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme süreleri şu şekilde hesaplanır;

* Devlet katkısı düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’udur. Ancak ödenecek tutar 4 bin TL’yi geçemez. 

Tavsiye :  72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar ( DEVLET DESTEKLİ DOSYA MASRAFSIZ )

* Devlet katkısı düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’i dir. Ancak ödenecek tutar 4 bin 500 TL’yi geçemez.

* Devlet katkısı düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’udur. Ancak ödenecek tutar 5 bin TL’yi geçemez.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Nedir?

Evlenmek isteyenler 3 yıl süreyle açtıkları çeyiz hesabına para yatırmaları gerekir. Çeyizx hesabı açtıran kişiler aynı zamanda ilk evliliklerini yapmaları gerekir. Açılan çeyiz hesabında yurtiçi şubelerinden TL olarak yatırmaları gerekir. Devlet tarafından çeyiz hesaplarından Aile bakanlığı’na ayrı bir ödenek aktarılacak. 2017 yılı içinde 5 bin TL olan azami destek oranını 3 kata kadar arttırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. 

 Çeyiz Hesabından Para Çekme

 Çeyiz hesabına 3 yıl süre ile para yatıran bir kişi , yatırdığı tüm ücretleri devlet katkısı ile birlikte 3 yıl sonra çekebilir. Bu süre zarfında hasap sahibi parayı kullanamaz. 3 yılı doldurduktan sonra bankasına vereceği dilekçe ile yatırdığı tüm ücretleri çekme hakkına sahiptir. Çeyiz hesabı ile milyonlarca çift evlilik hazırlıklarına çok daha kolay bir şekilde hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir