Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet Destekli Esnaf Kredisi 2017

Devlet Destekli Esnaf Kredisi 2017

Türkiye’de ekonominin dengelenebilmesi ve kalkındırılması adına çalışmaların temelden gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Zira bugünün dev holdinglerinin geçmişleri ele alındığında; esnafın yani küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kalkındırılmasının ne denli önem taşıdığı daha iyi anlaşılmaktadır. Bu bakımdan devlet üzerine düşen görevi yapıp esnaflar için çeşitli finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına çeşitli destek uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Bu uygulamaların ilki işletmelerin kuruluşu için gerekli finansmanı sağlayan devlet destekli kosgeb hibesi ve kredileri iken, işletmenin kuruluşundan sonra da faizsiz olarak kredilendirmelerdir. İşletmenin kuruluşundan sonraki süreçte esnaflar ilgili meslek alanlarında odalara ve kooperatiflere kaydolurlar. Bu kapsamda da finansal ihtiyaçlarının oluşması durumunda bu oda ve kooperatifler aracılığı ile ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

DEVLET DESTEKLİ SIFIR FAİZLİ KREDİ OLANAKLARI

Esnaflar, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi aracılığı ile 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabilmektedirler. Üstelik 60 aya kadar vadeli olarak kullanılabilen bu kredi ile işletmelerin ihtiyacı olan sermaye kaynağı oluşturulabilmektedir. Ödeme periyodları ve ertelemeli ödeme opsiyonları bulunan bu kredi uygulamasından faydalanmanın aşamaları ise şunlardır;

Tavsiye :  Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur? Teşvik Alınır mı?

-İlgili işletme öncelikle kredilendirme çağrısının gerçekleştirildiği başvuru sürecinde, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi’ne kredi ihtiyacını beyan eder ve ilgili vergi levhası ve mali tablolarını ibraz eder.

-Kooperatif işletmeye dair kredilendirme geçmişini ve mali olanakları değerlendirdikten sonra eğer kişinin krediye uygunluğu söz konusu ise ilgili istihbaratı Halkbank’a bildirir.

-Kredilendirilecek olan işletmeye dair istihbarat ve verileri alan Halkbank, kendi değerlendirmesini gerçekleştirdikten sonra uygunluk söz konusu olduğunda feedback yapar ve 30 bin TL tutarındaki faizsiz kredi, ilgili işletme sahibine tahsis edilir.

KREDİDEN KİMLER FAYDALANABİLİR;

Esnafların kullanabilecekleri devlet destekli faizsiz kredi istifade hakkı, daha önce Halkbank’tan faizsiz kredi almamış olanlara ve bulunduğu meslek grubundaki odalara kayıtlı bulunan kişilere aittir. Temel şartlar;

-Esnaf ve sanatkar olmak

-Esnaf ve sanatkarlar sicilinde kaydı bulunmak

-Yapılan işin gerçekleştirildiği iş yeri ve ikamet yerinin kooperatifin bulunduğu bölgede olması

-Başka herhangi bir kooperatifte ortaklığı bulunmamak

Bu şartları taşıyan kişiler esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatifi aracılığı ile başvurularını gerçekleştirerek kredilerini devlet destekli olarak edinebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir