Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hayvancılık kredisi hangi bankalar veriyor? Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hayvancılık kredisi başvurusu genel olarak büyükbaş hayvancılıkla uğraşan veya uğraşmayı düşünen vatandaşlarımız için önem arz etmektedir. Vatandaşlarımız hayvancılık konusunda belirli bir fikri hayata geçirmek için sermayeye ihtiyaç duyabilir. Bu durumda bankalar önemli bir görev üstleniyor diyebiliriz. Çünkü KOSGEB hayvan alımı için ne yazık ki teşvik kredisi vermiyor.

Ancak aklınızdaki fikirde hayvanlarınız var, tesis ve ürünlerden daha fazla verim almak için birtakım ilaç kullanmak için sermayeye ihtiyacınız varsa, KOSGEB’in kapısını çalabilirsiniz. KOSGEB bu durumda moden hayvancılık aletlerinin sağlanabilmesi ve vatandaşın teşvik edilmesi için krediler veriyor.

Makalemizin devamında ise hayvancılık kredisi başvurusu ve hayvancılık kredisi almanın şartları hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Hayvancılık kredisi hangi bankalar veriyor? Ne gibi şartlar aranıyor?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’den hayvan kredisi kullanmak isteyenlerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Hayvancılık kredisi almak için ne gerekli;

Küçükbaş hayvancılık kredileri;

En az 50 baş koyun, en az 25 baş keçi.

Büyükbaş hayvancılık kredileri;

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, için en az 5 hayvan veya üzerinde manda yetiştirmek,

Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği için, 5 hayvan beslemek veya sayını beşin üzerine çıkarmak,

Tavsiye :  Devlet Hayvan Alımı ve Ahır Yapımı 2018 Yılı Hibe Destekleri

Damızlık düve yetiştiriciliği, en az 50 adet damızlık düve yetiştirmek veya hayvan sayısını 50’nin üzerine çıkarmak,

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, en az 10 hayvan bakan veya hayvan sayısını 10’un üzerine çıkarmak isteyenler,

Büyükbaş hayvan besiciliği, manda dahil olmak üzere en az 10 hayvan besleyen vatandaşlar için sağlanmaktadır.

TEB, Süt hayvancılık kredisi vermektedir. Süt hayvanlarının yem ve ilaç giderleri için TEB 18 aya kadar vadeli kredi vermektedir. Aylık ve 3 aylık taksitler halinde bu kredi geri ödenebilmektedir.

Büyükbaş hayvanların kesime kadar ise giderlerini karşılamak üzere 12 aya kadar vadeli kredi veriliyor.

Vakıfbank, hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlarımız için, Süt Hayvancılığı BCH kredisi, Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi, Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi, Sera İşletme Kredisi, TMO Makbuz Senedi Kredisi, Tarımsal İşletme Kredisi gibi kredi imkanları sağlamaktadır.

Garanti Bankası ise hayvansal üretime yönelik olarak krediler vermektedir. İşletmenin kapasitesi ve projenin yeterliliği değerlendirmeye tabii tutularak kredi imkanları sağlanmaktadır.

Şekerbank ise süt ve besi hayvancılığıyla uğraşan girişimciler için hayvancılık kredileri veriyor. Üstelik kredi taksitleri çiftçilerin yaşam düzeyine göre belirlenmektedir.

İş Bankası ise süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi ve gübre sıyıncı ünite gibi makine ve ekipman alımları için 36 aya varan vadelerle esnek ödeme imkanları sağlıyor.

Bankaların hayvancılık kredisi başvurusunda aranan şartlar yukarıda belirtildiği gibidir. Ancak konuya ilişkin detaylı bilgi alabilmek için banka şubelerine başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir