Anasayfa / Gündem / Devletin Desteği İle Çiftçilerin Beli Doğruldu

Devletin Desteği İle Çiftçilerin Beli Doğruldu

Dünya çapında yaşanan ekonomik dalgalanmaların en büyük etkisi Türkiye’de yerli paranın yüksek ölçüde ve hızlı bir şekilde değer kaybetmesi ile sonuçlandı. Bu durum karşısında ise ülke genelinde ekonomiyi stabilize etme ve güçlendirme adına sıkı bir çalışma süreci başladı. Bu kapsamda devlet kolları sıvarken, vatandaş da çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Çünkü ekonominin yeniden kalkındırılabilmesi ve ulusal para biriminin değer kazanabilmesi için yapılması gereken en önemli hareket; yerli üretimin artırılması ve istihdamın yüksek ölçüde artırılarak işsizliğin azaltılmasıdır. Bu kapsamda da Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi özelliklere dayanarak tarımsal alanlara önemli destekler ve kalkınma uygulamaları sağlandı. Özellikle çiftçiye devlet desteği ve kosgeb genç çiftçi hibesi ile bu alanda önemli gelişmelere imza atıldı.

DEVLET DESTEKLERİ ÇİFTÇİNİN BELİNİ DOĞRULTTU

Sayfa İçerikleri

Tarımsal alanlarda yapılan üretimin artırılması ve yerli üretimin çıtasının yükseltilerek cari açığın kapatılması için devlet tarafından çiftçilere sağlanan destek son 1 yıl içerisinde milyar dolarlık bütçeler ile gerçekleştirildi. Tüm tarımsal üretim faaliyetlerine yönelik olarak sağlanan desteklerin yanı sıra, kullanılmayan alanların da kullanılması ve bu alanda çalışmayan ancak olanaklara sahip olanların teşvik edimesi için hibe destekleri sağlanmaya başladı.

Tavsiye :  Kredi Kartıyla Taksitli Vergi Borcu Ödeme Taksit Kampanyaları

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİ

18-40 yaş arasında çiftçilik işi ile uğraşmak isteyen gençlerin köylerine dönüp hayvancılık ve tarım alanında üretim yaparak hem Türk ekonomisine hem de kendi geleceklerine destek sağlamaları için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçi hibe desteği uygulaması başlatıldı.

Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı ve diğer tarımsal faaliyetler ile uğraşan gençler, kuracakları tarımsal üretim tesislerinin projelerini devlete ibraz ederek genç çiftçi hibe desteğinden ve faizsiz, ertelemeli ödeme olanağı bulunan kredilerden faydalanabilmektedir.

2017 yılında çok sayıda çiftçinin faydalandığı bu destekten 2018 yılında da faydalanmak isteyen çiftçiler bakanlığın ilgili ilanından sonra BU LİNK aracılığı ile başvurularını yapabileceklerdir.

Devlet tarafından toplamda 30 bin TL tutarında bu uygulama kapsamında hibe sağlanmaktadır. Hibeden faydalanan genç çiftçiler kuracakları tesis için gerekli olan her türlü teçhizat, hayvan, ilaçlama, besleme masraflarını bu hibe ile karşılayabilmektedir. Ayrıca hibenin üzeinde kalan finansal ihtiyaç için faizsiz krediler de kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir