Anasayfa / Personel Alımları / Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız Lise Mezunu Personel Alımı Yapacağını Açıkladı

Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız Lise Mezunu Personel Alımı Yapacağını Açıkladı

Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımı devam ediyor. KPSS şartı aranmayan 60 personel kadroya alınacak.
Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımı son başvuru tarihi 20 Şubat 2017 olarak belirlendi. Dışişleri Personel Başkanlığı yaptığı açıklamalar neticesinde farklı bölümlerden toplamda 60 aday alıncağı belirtildi. Bakanlığın yaptığı duyuruda yapılacak olan sınavlar sonucunda kadroya alınacak memurların görev alanları olarak merkez konsolosluğu , kamu diplomasisi , ekonomik ve kültürel işler , yurtdışı teşkilatında konsolosluk , ulusal mevzuatlardala ilgili hukuki idari ve mali işlerin yönetilmesi olacak..

Sözleşmeli personel alımları sözlü ve yazılı sınav olarak iki aşamadan oluşak. Yazılı ve sözlü sınavlar Ankara’da yapılacak.

Adayların son başvuru tarihi 20 Şubat 2017 saat 18:00 olan sınavlar için Bakanlığın intenet sitesi üzerinden üzerinden e-devlet şifresi ile ön başvuru yapmaları gerekmektedir. Adaylardan istenen diğer belgeler arasında TC kimlik numarası , Diploma veya Mezuniyet belgesi, vesikalık fotoğraf (erkek adaylar için sakalsız ve gömlek kravat şartı bulunuyor) ÖSYM tarafından yapılan her hangi bir yabancı dil sınavından alınan sonuç belgesi  gerekmektedir.

Tavsiye :  Devlet Demir Yolları ( TCDD ) İşçi Personel Alım ilanı Yayınlandı

Yazılı sınavlarda adayların geçmesi gerektiği bölümler türkçe kompozisyon, yabancı dilde yazılmış komposizyon , yabancı dilden türkçeye ve türkçeden yabancı dile çeviri yapabilmiş olmasıyla 100 üzerinden değerlendirilecek sınavdan en az 70 puan alması gerekli. Yazılı sınav sonuçlarına personel adayları Bakanlık intenet sitesi üzerinden takip edebilirler. Yazılı sınavlardan başarılı olan adaylar sözlü sınava hak kazanmış sayılacak. Sözlü sırasında alacağı görevler doğrultusunda yetenek testi türkçe ve yabancı dilde ifade yeterliliği ölçmeye alıncak. Ölçme Ankara’da yapılacak. Sözlü sınavlar 100 üzerinden değerlendirilip en az 70 puan almaları gereken adayların sınav sonuçlarını bakanlık sitesinden takip edebilir. 

Hangi Branş ve Kadrolara Alım Yapılacak?

Dışişleri Bakanlığının 6004 sayılı Teşkilat Kanununca dış ilişkilerin yürütülmesindende görev alacak yurtdışında temsil görevi alabilecek sekreter , mali işleri sorumlusu , ekonomik ve kültürel süreçleri kontrol eden personeller alıncak.
Başvurular https://sinav.mfa.gov.tr  adresinden yapılacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir