Anasayfa / Gündem / E-Devlet Şifresi İle Hangi İşlemler Yapılabilir? E Devlet Şifresi Nerden Alınır?

E-Devlet Şifresi İle Hangi İşlemler Yapılabilir? E Devlet Şifresi Nerden Alınır?

Vatandaşların kamu hizmetlerinden yararlanmaları için hızlı ve pratik bir yol olan e devlet şifresi ile tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E devlet ile online işlemler kolay bir şekilde yürütülür.

E Devlet Şifresi Niçin Kullanılır?

E devlet şifresi elektronik ortamda bir çok işlemin yapıldğı bir alandır. Pek çok kurum işlemlerini online şekilde yapar. Bu nedenle uzun kuyruklar beklemeden değerli olan zaman kaybedilmeden işlemler gerçekleştirilir. E devlet şifresi vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlar. E devlet şifresinin kullanım amacı bu şekildedir. E-devlet şifresinin  insanlara büyük kolaylık sağlaması kişilerin işlerini daha çabuk yapmalarını sağlamaktadır. Kolay ve hızlı işlem için e devlet şifreleri çok işinize yarayacak. 

Kimler e Devlet Şifresi Alabilir?

E devlet şifresi alabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Vatandaşlar ilk kez e- devlet şifresini 2 TL karşılığında alma hakkına sahiptir. Kapalı zarf içinde verilen şifreyle sisteme girerek yeni bir şifre oluşturulur. Yurtdışında yaşayan kişiler ise bulundukalrı ülkenin konsolosluklarından ve elçiliklerinden e devlet şifresi temini yapabilirler. Aynı zamanda şifrelerin kalıcı olması için çok dikkatli ve hatırlanması kolay olan numaralardan oluşması gerekir.

Tavsiye :  Bankaların Döviz Faiz Oranları

Hangi PTT Şubeleri e Devlet Şifresi Veriyor?

Bulunduğunuz ilde yer alan ana PTT şubeleri noktalarından e devlet şifresi alabilirsiniz.  Şifreniz kaybolduğunda veya unuttuğunuzda yine PTT şubelerinden 15 TL bir bedel ödeyerek yeni şifrenize sahip olabilirsiniz. 

E Devlet Şifresi Ne Zaman İptal Olur?

E devlet şifrenizi iptal ettirmek için yine PTT şubelerinden faydalanabilirsiniz. T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin ibrazı ile şahsen başvuru yaparak e-devlet kapısı şifresi iptal edilir. 

PTT şubelerinden e devlet şifresi almak çok kolaydır. E-devlet şifrenizi alarak tüm mobil işlemlerinizi, elektronik imza ve sigortalıysanız sigorta primlerinizi rahatlıkla görebilirsiniz. 

Banka Neden e Devlet Şifresi İster?

E devlet şifresi kişiye özel olup kimseyle paylaşılmaması gerekir. Ancak bazı durumlarda bankadan kredi çekmek için sigorta dökümüne ulaşılması gerekir. Bazı banka çalışanları müşterileinden aldıkları şifre ile bu dökümana ulaşırlar. E devlet şifresini isteyen bankalar  sadece bu koudan dolayı bilgi almak isterler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir