Anasayfa / Gündem / E-Devlet Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapma

E-Devlet Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapma

Dünya çapında hukuksal açıdan önemli bir yere sahip olan tüketici hakları, firmaların çeşitli uygulamaları veya kusurları ile tüketicilerden avantaj elde etmesine engel olmaktadır. Bu yönden 2000’li yıllardan itibaren Türkiye’de de çok büyük gelişme gösteren tüketici haklarına gösterilen titizlik nedeni ile tüketici hakem heyeti kurulmuştur.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ NEDİR?

Tüketici hakem heyeti, kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet vermekte olan bir komisyondur. Bu komisyon, tüketiciler ile firmalar arasında oluşabilecek olan uyuşmazlıkların (ayıplı bir mal veya hizmet alımı buna önek olabilir) ortadan kaldırılması adına hizmet vermektedir. Tüketici hakem heyetinin kararı nihai karardır ve verilen kararı firma uygulamak zorundadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarfından kurulmuş olan tüketici hekem heyetine başvurular posta veya doğrudan gerçekleştirilmekteydi. Bu kapsamda şehir merkezlerinde İl Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri’nde, ilçelerde ise kaymakamlık binalarında bulunan tüketici hakem heyetine başvurular yapılmaktaydı.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ ARTIK E-DEVLET’TE

Gerçekleştirmiş olduğunuz bir ürün veya hizmet satın alma işlemi sonrasında, bir kusur ile karşılaştığınız durumda eğer bu problemi firma ile çözemiyorsanız o halde tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu eğer oturduğunuz yerden yapmak istiyorsanız artık e-Devlet aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilmektesiniz. 

Tavsiye :  Bursa Valiliği Bekçi Alım İlanı Yayınlandı! Çok Sayıda Alım Yapılacak

E-DEVLET’TEN TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞVURULARI

Eğer edevlet tüketici hakem heyeti başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Bunun için size en yakın PTT şubesine giderek vezneye T.C. nüfus cüzdanınızı ibraz ettikten sonra 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifreniz size özel bir zarf içerisinde tarafınıza tahsis edilecektir ve bu zarfın içerisinde yer alan şifre aracılığı ile e-Devlet’e girebileceksiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra e-Devlet Web Sitesi giriş ekranına T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan “Hizmet Arama Çubuğu” alanına Tüketici Hakem Heyeti yazarak aşağıya doğru açılan ilk sekmeye tıklayınız. Açılan ekranda ilgili alanları doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra ilgili işlem kaydı ekranınızda görüntülenebilecektir. Yakın zamanda yapılan yeni bir düzenleme ile e-Devlet üzerinden yapılan tüketici hakem heyeti başvurularına verilen yanıtların süresi hızlandırılmıştır. Bu kapsamda artık çok kısa süre içerisinde sorununuza yanıt bulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir