Anasayfa / Gündem / EFT Nedir? Ücretsiz Eft Nasıl Yapılır?

EFT Nedir? Ücretsiz Eft Nasıl Yapılır?

Bankaların sundukları ve en sık tercih edilen hizmetler arasında yer alan EFT ile ilgili merak edilen tüm bilgiler, bankacılık sektörünün incelikleri ile detaylandırıldı. EFT Nedir? Ücretsiz Eft Nasıl Yapılır? detaylar yazımızda…

Bankalar, finansal kuruluşlar olarak tüketicilere para ve türevleri ile ilgili birçok hizmeti sunmaktadır. Vadeli ve vadesiz mevduat hesabı işlemleri, kredilendirme imkanları, exchange işlemleri, borsa işlemleri ve para transferi işlemleri bankalar tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmetler arasında en sık kullanılanı ise para transferi olup, EFT’de bu dalın en çok tercih edilen işlemidir.

EFT NEDİR?

EFT kelimesi Elektronik Fon Transferi’nin kısaltmasıdır. Para havale işleminden farklı olarak EFT, sizin müşterisi olduğunuz bankadan, farklı bir bankaya para transferi yapmanız işlemidir. Bankalar havale işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirirken, EFT’de işlem süresi biraz daha uzun olabilmektedir. Çünkü EFT işlemi için bankanızın, karşı taraftaki bankaya bildirim yapması ve bu işlemin karşı bankanın genel müdürlüğü tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu prosedürler yerine getirildikten sonra paranız karşı bankadaki, para transfer edeceğiniz kişinin hesabına aktarılmaktadır.

Tavsiye :  Garanti Bankası Pos Cihazı Komisyon Oranları 2018

Bankalar temel olarak kendi bünyelerinde yer alan iki hesap arasındaki para transferi için bir ücret talep etmemektediler ancak EFT işlemlerinde bir miktar kesinti gönderilen bakiyeden düşülebilmekte veya ekstra ödeme talep edilebilmektedir. Prosedür gereği EFT işlemleri haftasonları ve mesai saatleri dışında gerçekleştirilememektedir. 

Bazı bankalar özellikle son dönemde mobil ve intenet bankacılığı hizmetlerinin gelişmesi ile birlikte müşterileri bu hizmetlere alıştırabilmek için, bu alanlardan yapılan EFT işlemleri için ücret almamaktadırlar. Bu sayede kişiler bankalar arası para transferi işlemlerini IBAN numaraları aracılığı ile online olarak saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir