Anasayfa / Gündem / Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yüzde 5 yasası formülü Son durum açıklamaları

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yüzde 5 yasası formülü Son durum açıklamaları

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yüzde 5 yasası formülüne yönelik son durum açıklaması Bakan Müezzinoğlu’ndan geldi.

2017 Yılında yürütülen çalışmalardan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin % 5 Yasası Formülü geçtiğimiz haftalarda gündemi uzun süre meşgul etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı EYT sorununa yönelik GSS çalışmalarına yoğunlaşırken, ortaya çıkan % 5 Yasası Formülü ise vatandaşa yeni bir kapı aralamıştı. Meclise sunulmak üzere hazırlanan yasa tasarısı % 5 Yasası Formülü ise 15 maddeden oluşan içeriğiyle vatandaşın prim ödemelerine yönelik yapılan bir çalışmadır.

Yüzde 5 Yasası Formülünde Son Durum Açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda Genel Sağlık Sigortası düzenlemelerinden bahsetmişti. Bakan Müezzinoğlu yapmış olduğu açıklamada da EYT için GSS prim düzenlemeleri dışında bir çalışmanın söz konusu olmadığını ifade ederken, %5 yasasına dair herhangi bir gelişmeyi dile getirmemişti. Ancak alınan son duyumlar % 5 Yasası Formülü’nün meclise sunulmak üzere hazırlandığı ve değerlendirmenin referandum sonrasında gerçekleşeği yönünde oldu. 

Tavsiye :  Toki emekliye 300 TL taksitle ev kampanyası başlatacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz.” dedi. Şunlarıda ekledi “Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı  ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda  çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti  alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine  tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti  alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve  çalışmamız söz konusu değil.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir