Anasayfa / Gündem / Emekliye Bayram İkramiyesi 2017 Yılında Verilecek mi?

Emekliye Bayram İkramiyesi 2017 Yılında Verilecek mi?

Son yıllarda Türkiye genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmaların etkisi ile birlikte geniş bir kitle ekonomik olarak güçlük yaşamaya başladı. Piyasadaki fiyatların artışının kurbanlık koyunlara da yansıması ile beraber, yaklaşan kurban bayramında harcamalar da otomatik olarak artış gösterdi. Bu durumdan en çok etkilenen kesim ise haliyle asgari ücret alanlar ve emekli maaşı alanlar oldu. Standartlar kapsamında verilen bu maaşlardan faydalanan kişilerin gelir durumları temel olarak ülkedeki birçok ürün ve hizmetin satın alınabilmesi için yeterli olmamakla beraber, genel olarak özellikle emeklilere çeşitli avans ve promosyon uygulamaları sağlanmaktadır. Bu kapsamda da 2017 yılı kurban bayramı tarihinin yaklaşması ile beraber birçok kişi avans yatırılıp yatırılmayacağını merak etmektedir.

KURBAN BAYRAMINDA AVANS VERİLECEK Mİ?

Özellikle sosyal medyada alevlenen tartışmaların arasında yer alan emekliye bayram avansı 2017 yılında verilecek mi konusu, ortaya çelişkili söylemleri çıkardı. Emekli kesim, kurban bayramına özel olarak 1 maaş promosyon verilmesini talep ederken kimileri ise emekli maaşının 2 katı kadar avans verilmesini talep etti. Bu söylemlerin resmiyet kazanması ise fazla gecikmedi.

Tavsiye :  Halkbank Borç Kapatma Kredisi 2017 Kampanyaları

Önceki yıllarda da bayram öncesi emeklilerin maaşlarını alabilmeleri için yapılan uygulama bu sene de benzer bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda maaşını ayın 1-2-3-‘ünde alan emekliler, bu yıl kurban bayramı nedeni ile maaşlarını 28 Ağustos’ta, emekli maaşını 4-5 Eylül’de alanlar ise 29 Ağustos’ta emekli maaşlarını alabilecekler. 

Bu uygulamanın ilan edilmesi ile beraber 2 milyondan fazla emeklinin emekli maaşlarını daha erken bir tarihte alabileceği öğrenildi. Bunun yanı sıra dul ve yetim aylıkları da kurban bayramı nedeni ile erkenden ödenecek. 

AVANS VEYA PROMOSYON ÖDEMESİ YAPILACAK MI SORULARI KESİNLİK KAZANDI

Bahsettiğimiz şekilde maaşların erken ödenmesi ile ilgili uygulama sonrasında emekliye bayram ikramiyesi 2017 yılında yatacak mı yoksa yatmayacak mı tartışmaları için de kesin bir yanıt ortaya çıkmış oldu. Bu kapsamda maaşların olağan tarihten bayram nedeni ile daha önce yatmasıyla birlikte avans veya ikramiye ödemesinin de olmayacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle de emeklilerin bayram öncesi harcamalarını yapmadan önce avans olmayacağını bilerek bütçelerini programlamaları gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir