Anasayfa / Bilgi / En Çok Süt Veren İnek Cinsleri Hangileridir? Hangi Cins İnek Kaç Kilo Süt Verir?

En Çok Süt Veren İnek Cinsleri Hangileridir? Hangi Cins İnek Kaç Kilo Süt Verir?

Türkiye’de özellikle kırsal bölgelerde insanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Türkiye’nin bölgelerine göre hayvancılık faaliyetleri çeşitlilik göstermektedir. Marmara, Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Batı Karadenizde genel olarak iklimden dolayı küçükbaş hayvancılık yapılırken sert  karasal iklime sahip Doğu Anadolu bölümünde geniş mera alanlarından dolayı ve yetiştirme şartlarından dolayı büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Türkiye’de ekonomiye büyük katkı sağlayan ve ihracatta da büyük paya sahip olan hayvancılık faaliyetleri çeşitli yollarla yapılmaktadır. Hayvanların cinslerine göre etinden, sütünden, yününden vb. şeylerden faydalanılarak ekonomiye katkı sağlanmaktadır. Devlette bu tür hayvancılık faaliyetlerini desteklemektedir. 

Büyükbaş hayvancılık yapacak olan bir kişi, hayvanın et ve süt verimine göre hayvanın cinsini seçmelidir. Kimi büyükbaş hayvanların etinden yararlanırken kimi hayvanlarında çok süt vermesinden dolayı sütünden yararlanılır. 

 

Genel ortalama ile ele alacak olursak kimi inekler 5 kg süt vermektedir. 60 kg süt veren ineklerde bulunmaktadır ancak fiyatları çok yüksektir.  Sığır seçiminde sütü bol olan cinslerin seçilmesi gerekmektedir.  Büyükbaş hayvanların adlandırımasında yaş dikkate alınmaktadır. Türkiyede mevcut sığır eti tüketimi mağlesef ki fazladır. Türk pazarında inek sütü aktif olarak pazarda yerini almıştır.

Tavsiye :  Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi

Süt elde etmek için beslenmesi gereken büyükbaş hayvanlar katagorisi; Buzağı, dana, düve, tosun, boğa, inek ve öküdzür. 

Et alım satımında ise tercih edilen büyükbaş katagorisi şöyledir; Düve, dana ve sığırdır. 

Genel olarak büyükbaş hayvanlara verilen isim sığırdır. Ancak teknik anlamda yanlış bir kullanımdır. Büyükbaş hayvanlar cinsiyet ve yaşlarına göre adlandırılmaktadır. 

Sütle beslenmiş buzağıya verilen isim süt danasıdır. Bu hayvan cinsinin ağırlığı 250 kilo civarındadır. Pazardaki satılış fiyatı 10.000 TL civarındadır. Pazar hacminde bu hayvan türü geniş olarak yer kaplamaktadır. 

Devlette ekonomiye katkısından dolayı hayvancılıkla uğraşanlara teşvik niteliğinde inek ya da para vermektedir. Bu sayede hayvancılık sektöründe büyük bir artış sağlanmıştır.  Devlet tarafından büyükbaş almak isteyen kişiye hibe olarak 30 TL verilmektedir. Bu hayvancılıkla uğraşmak isteyen çiftçi için fırsat doğurmıştur. Devlet tarafından hibe edilen 30 TL sayesinde hayvancılıkla uğraşan çiftçi ülke ekonomisine büyük gelir getirmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir