Anasayfa / Gündem / Enflasyon Neye Göre Hesaplanır? Enflasyonu Belirleyen Faktörler Nelerdir

Enflasyon Neye Göre Hesaplanır? Enflasyonu Belirleyen Faktörler Nelerdir

Geçmiş yıllarda yüksek oranlara ulaştığında “kriz” sinyali verdiğini anladığımız enflasyon bugünlerde yeniden dalgalanmaları ile gündemde. Ülkemizde halen tanım olarak çok yaygın bir bilinirliğe sahip olmayan enflasyona dair bir çok önemli detayı aktarmaya çalışacağız. Enflasyonun ne olduğunu ve neden arttığını iyi bilmek ekonomiyi korumak isteyen ve dengelerin bozulmasını istemeyen vatandaş için aslında bir hayli önemli. Pek tabii ki yalnızca vatandaşın değil devletin de parasal kararlarından etkilenebilen enflasyon neden artar gelin beraber göz atalım.

ekonomide enflasyon ne demek 

Basitçe enflasyon, yerel paranın satın alma gücünün azalmasıdır. Yani dün 1 kilo elma için 1 TL öderken, eğer bugün 1 kilo elma için 2 TL ödemek durumunda kalıyorsanız enflasyon artmış demektir. Paranızın önceden satın alabildiği şeyler fazla iken bugün daha az alıyorsa enflasyonun artmış olduğu anlaşılır.

enflasyon nasıl hesaplanır 

Burada bu artışın ölçümlenebilmesi için maliye tarafından bir sepet hazırlanır. TÜFE adı verilen bir endeksi oluşturan bu sepette temel ihtiyaçlar ve bir takım özel ihtiyaçlar yer alır. Bu sepetin ağırlığı sabit iken ödenen para artmışsa ülke genelinde enflasyon artışı söz konusudur. Enflasyonun sıfır olması ideal bir durum gibi görünebilir ancak uzun vadede sağlıklı olan seçenek %1-2 oranlarında bir enflasyondur.

Tavsiye :  Akıllı Yatırım İçin 6 Başlangıç Tavsiyesi

enflasyon nedenleri 

Paranın sayın alma gücünün düşmesi anlamına gelen enflasyondaki artış aslında genel olarak para arzındaki bir fazlalıktan veya talep edilen ürünlerdeki kıtlık yahut hammadde fiyatı artışından meydana gelir. Basitçe öneklemek gerekirse geçtiğimiz yıl 1 kilo elma için 1 TL ödediniz ancak bu yıl elma bahçeleri doğal afet nedeniyle büyük bir hasar gördü ve elma hasatı azaldı. Üretici bu noktada elmanın fiyatını yükseltecektir. Fiyatın buradaki artışında iki unsur söz konusudur, ilki piyasada elmanın az olması nedeniyle fazla talep görmesi ve tüketicinin daha fazla ödemeyi kabul etmesidir. İkinci unsur ise üretici açısından doğal afet kaynaklı olarak meydana gelen zarar bu şekilde tanzim edilecektir. Bu öneği çoğaltmak için ise denklemin dış etkenine müdahale etmeniz yeterlidir. Öneğin doğal afet yerine, ithal edilen elmaya uygulanan vergi artışını, ithal edilen elmanın fiyatının artışını veya tüketicideki likiditenin fazla oluşunu düşünebilirsiniz.

6 aylık enflasyon ne zaman açıklanır 

Her ayın 3’ünde aylık olarak açıklanan enflasyon oranları 6 ayda bir özel olarak açıklanır. Bu oranlar ise Temmuz ayı ve Ocak ayında ilan edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir