Anasayfa / Gündem / Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Hangi Durumlarda Nasıl Başvurulur?

Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Hangi Durumlarda Nasıl Başvurulur?

Yaklaşık 2 Milyon vatandaşı kapsayan uygulama geliyor! Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Hangi Durumlarda Nasıl Başvurulur? işte detaylar…
İş yerlerini kapatan esnafa kolaylık. Esnafın gelir kayıplarını telafi etmek için Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasından yaklaşık 1.9 milyon sigortalı faydalanacak. TBBM Genel Kurulu’nda, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun kabul ettiği ‘Gelir vergisi kanunu’yla bazı kanunlar da görüşülecek. Bunlardan bir tanesi de Esnaf Ahilik Sandığı konusu.

İlgili kanun kapsamında 4/B sigortalısı olan bireylerin yanı sıra başta tacirler ve esnaflar olmak üzere şirket ortağı olan gerçek kişiler ve noterleri de kapsayan sistem, işsizlik fonunun bir benzeri olarak kuruldu.

Devlet destek veriyor

Esnaf Ahilik Sandığına bağlı olan sigortalı esnaflar, her ay esas kazancı üzerinden %2 oranında prim ödemenin yanı sıra devletin %1 oranındaki prim katkısıyla sandığa destek olacağı belirtildi. Sandık bütçe kapsamı dışında kalarak gelirden vergi kesintileri hariç kesinti yapılmayacağı açıklanırken, sandığın damga vergisi hariç her türlü vergi haraç ve resimden muaf tutulacağı belirtildi.

Tavsiye :  Yeni Çek Yasa Düzenlemesi Nedir? Ödenmeyen Çeklere Hapis Cezası!

Esnaf Ahilik Sandığının gelir ve giderleri üçer aylık periyotlar halinde Mali Müşavirlik, Serbest muhasebeci ve Yeminli Mali Müşavirlik kanununca, ruhsat almış kişilere denetim izni verilecek ve sonuçları ilan ettirilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren düzenleme kapsamına dahil olan ya da hala işlerini sürdürebilir olan ve yürürlüğün girdiği andan sonra işe başlamış olan kişiler için Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması zorunlu olacak.

Hangi durumlarda alınabilir?

Eğer esnaf iş yerini kapatmak zorunda kalır veya iflas ederse ve bu nedenle sigortalılığı sona ermiş olursa bu uygulama sigortanın sona erdiği tarihten itibaren ödeneği almaya hak kazanacak. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir