Anasayfa / Esnaf Kredisi / Esnafın Kredi Borçlarına Af Düzenlemesi 2017

Esnafın Kredi Borçlarına Af Düzenlemesi 2017

Esnaflar, çalıştırmakta oldukları işletmeleri için çeşitli nakit ihtiyaçlarını duyumsayabilmektedirler. Bu nedenle de ihtiyaç duydukları finansal kaynağı eğer kendi sermayelerinden sağlayamazlarsa kredilendirme talep ederler. Türkiye’de esnafların ihtiyaç duydukları kredileri avantajlı bir şekilde edinebilecekleri bir kanal da Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifidir. Kooperatif aracılığı ile yapılan başvurularda alınacak olan kredilerde faizsiz olarak alınabilen kredi imkanı bulunmaktadır. Esnaflar bu kredi imkanlarından faydalanarak işlerini ve işletmelerini geliştirmekte, işletmenin ihtiyaç duyduğu özsermayeyi sağlamaktadır.

GERİ ÖDEME YAPAMAYAN ESNAFLAR

Sayfa İçerikleri

İşlerin çeşitli nedenlerle istenildiği gitmemesi nedeni ile kimie esnaflar kredi borçlarının geri ödenmesi konusunda zorluk çekmektedir. Bu durumda da esnaf kredi ve kefalet kooperatifi ile arası bozulan esnaf, borcu nedeni ile yasal takibe bile girebilmektedir. Bu tip olumsuzlukların gerçekleşmesi ve borcun tahsil edilememesi durumu ise ülke ekonomisi için negatif bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle de alınamayan borçların mahsup edilebilmesi için ilgili bakanlıklar harekete geçmekte, yapılandırma ve benzeri uygulamalar ile esnafların kredi borçlarına ilişkin ödemelerini hafifletici etki yapmaktadır. Bu kapsamda son bir uygulama da geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den geldi. 

Tavsiye :  İş Bankası'ndan Esnafa 4 Yıl Vadeli ve 2018 Ödemeli Kredi Kampanyası

ESNAF KREDİ BORCU YAPILANDIRILIYOR

Esnaf kredi ve kefalet kooperatifinden kredi alan ancak geri ödeme konusunda yetersizlik yaşayan esnafların bu borçlarını ödeyebilmeleri için yapılandırma uygulaması yürürlüğe getirildi. Bu kapsamda 31 Temmuz 2017’ye dek olan kredi ve kefalet borcu olan esnaflar, 29 Eylül’e kadar başvurularını bireysel olarak yaparak yapılandırma talep edebilecekler. Çeşitli opsiyonları bulunan bu yapılandırma uygulaması ile kredi borcuna yönelik cezalar kaldırılabilecek, indirimler yapılabilecek.

Yapılandırma uygulaması kapsamında eğer esnaf kredi borcunun tamamını tek seferde ödeyecek olursa faiz uygulaması ortadan kaldırılarak yalnızca anapara geri alınacak. 12 ay vade ile yapılandırma talep edenlere %8, 24 ay vade talep edenlere ise %12 faiz oranı uygulanacak. 15 Temmuz şehit ve gazi yakınları ise kredi borçlarını 48 aya kadar yapılandırabilecek ve herhangi bir faiz ödemeyecekler.

Yapılandırma kapsamında alınamayan borçların alınması ve hem esnafların rahat bir nefes alması hem de Türk ekonomisinin canlanması sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir