Anasayfa / Gündem / Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir

Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir

Devletin ayrım göz etmeksizin ülkede yaşamakta olan her bireyin haklarını ve yaşam şartlarını göz etmesi çok önemlidir. Toplumun bütünleşik bir şekilde, birlik beraberlik ve huzur içinde yaşayabilmesi için bu anlamda devletin aldığı bazı sorumluluklar, görevler ve ödevler vardır. Bu görev ve ödevleri de ilgili bakanlıklar aracılığı ile gerçekleştirerek toplumun ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılar. Türkiye’de bu kapsamda özellikle son 5 yıllık süre içerisinde birçok adım atılmıştır. Bunarın bir kısmı maddi destekler olarak sağlanırken, bir kısmı da kişilerin faydalanabilecekleri ücretsiz kurumlar olarak gerçekleştirilmiştir. Maddi destekler kısmında önek olarak yeni doğan çocuk parası ve evde bakım maaşı gibi uygulamalar yer almaktadır.

EVDE BAKIM PARASI HAKKINDA

Sayfa İçerikleri

Evde bakım parası, devletin sosyal sorumluluklarından birisi olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bir ekonomik destektir. Bu ekonomik destek ile toplum içerisinde bulunan ve kendi başlarına kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan engellilerin bakımı sağlanmaktadır. Bireylerin bu bakım sürecini üstlenmeleri ve bu süreçte ekonomik zorluklar ile karşılaşmamaları için sağlanan evde bakım maaşı kişilere çeşitli şartlar altında sağlanmaktadır. Bu şartlar şu şekilde tanımlanabilir;

1-Engelliye yönelik tam teşekküllü bir hastaneden alınmış ağır engelli sağlık kurulu raporu: Bu rapor aracılığı ile ilgili engellinin kendi fiziksel ve zihinsel özellikleri ile hayatını idame ettiremediği anlaşışmaktadır ve bu kişinin bakıma ihtiyacı olduğu bilinmektedir.

Tavsiye :  Çiftçi Girişimcilere Hibe Desteği Şartları Nedir? 30 Bin Lira Hibe Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

2-Engellinin maddi şartlarının yetersizliği: Engelli kişinin ve ailesinin kendi maddi olanakları ile engelli kişinin bakımını yeterli seviye ve şartlar altında gerçekleştiremediği anlaşılmaktadır.

3-Engellinin bakıma muhtaçlık kriterlerinin söz konusu olması: Engellinin kendi bakımını bireysel olarak gerçekleştiremeyeceğinin anlaşılmasıdır.

EVDE BAKIM PARASI NASIL ALINIR?

Eğer yukarıda yer alan mevzu bahis hususlar söz konusu ise bu durumda en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il veya ilçe müdürlüklerine:

1-Engellinin ve engellinin bakımını üstlenecek olan kişinin vukuatlı nüfus kayıt belgesi ve ikametbah belgeleri

2-1 adet vesikalık fotoğraf

3-Engelliye ait konut var ise; kiradaysa kira kontratı, boş ise muhtarlıktan alınacak boş olduğuna dair yazı

4-Engelliye ait tarla, arazi, arsa var ise bu arazilerden bir gelir söz konusu ise il veya ilçe tarım müdürlüklerinden alınabilecek olan gelir beyannamesi

5-Engellinin yaşadığı hanede bir iş yeri sahibi var ise bu iş yerine ait geçici vergi levhası

6-Engelliye dair ağır engelli ibaresi işaretlenmiş sağlık kurulu raporu ibraz edilerek evde bakım parası başvurusu yapılabilir ve bu maaştan faydalanılarak engellinin bakımı üstlenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir