Anasayfa / Esnaf Kredisi / Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaflar, çalıştırmakta oldukları işletmeler için büyük çabalar ortaya koymaktadırlar. Hem kendi ekonomik olanaklarını yüksek tutmak, hem de işletmenin geliştirmelerini sağlayarak daha fazla büyümek için çaba gösteren esnaflar kimi zaman anlık olarak yüksek meblağlarda nakde ihtiyaç duyabilirler. Bu durumda da sermayelerini artırabilmek adına bankalardan krediler kullanabilirler. Ancak bu krediler belirli bir vade süresince faiz oranı ile birlikte geri ödenmelidir. Bu nedenle de ortaya bir finansman maliyeti çıkmaktadır. Bu maliyet nedeni ile normal KOBİ kredisi kullanmak istemeyen esnaflar, faizsiz kredilerden de faydalanabilmektedirler.

Devlet destekli olarak yürürlüğe getirilen ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından koordine edilen faizsiz kredi olanaklarından faydalanmak isteyen esnaflar, bu avantajlı imkan ile işletmelerini geliştirebileceklerdir. 

FAİZSİZ KREDİ UYGULAMASININ DETAYLARI

Esnaflar kayıtlı bulundukları kredi kefalet kooperatifi aracılığı ile faizsiz kredi kullanabilmektedir. Bu krediden faydalanabilmek için ise daha önce faizsiz kredi kullanmamış olmak ve KOSGEB kredi uygulamasından faydalanmamış olmak gerekmektedir.

Daha önce faizsiz kredi almamış, bağlı olduğu kredi ve kefalet kooperatifi ile aynı bölgede bulunan ve meslek odasına kaydı bulunanlar bu krediden faydalanabilme hakkına sahiptir.

Tavsiye :  Esnaf Kefalet 500 Bin TL İşyeri 200 Bin TL Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Fırsatı

Başvurular ilgili işletme sahipleri tarafından kooperatife bildirecektir. Kooperatif kişinin kredi almak konusunda uygunluğunun denetlenmesini sağladıktan sonra eğer olumlu bir görüşe sahip olursa, ilgili bankalara istihbarat bildirimini yaparak, kişinin kredilendirilmesini sağlayacaktır. Bu şekilde faizsiz kredi alan esnaf geri ödemelerinde de 60 ay vade seçeneğine sahip olabilmektedir. 1 yıl ertelemeli olarak başlanabilecek olan ödemeler ile de esnek ödeme koşullarından faydalanabilmek mümkündür.

Bu kapsamda esnafa faizsiz kredi sağlayan bankalar arasında ilk sırada Halkbank yer almaktadır. Zira halkbank faizsiz esnaf kredisi uygulamalarında sadece kefalet kooperatifine bağlı olmadan da kredi sağlayabilmektedir.

30 bin TL’ye kadar alınabilen bu kredi için yıllık olarak komisyon ücreti alınmaktadır ve kredi alınırken 300 TL tutarında bir para bloke edilmesi istenilmektedir.

Halkbank’ın yanı sıra; Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Deniz Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası faizsiz kredisi uygulamasını sağlayan bankalardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir