Anasayfa / Hibe / Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Bankacılık sektörünün en yüksek ölçüde gelir elde ettiği alan kredilendirmelerdir. Çünkü tüketiciler tarafından alınan krediler belirli bir faiz oranı ile değerlendirmeye tabi tutulurlar ve vade sonuna kadar taksitlerde bu faiz oranıyla bir geri ödeme alınır. Bu faiz oranı aslında banka açısından para kiralama bedeli olarak düşünülebilir. Kişi vade süresince hem total olarak borç aldığı anapara tutarını hem de faiz oranı ile bu anaparanın kira bedelini ödemektedir.

Krediler aracılığı ile uygulanan faiz oranı bankalar için olmazsa olmazlardandır ancak katılım bankaları faizsiz olarak kredilendirme de sağlamaktadır. İslami açıdan faiz konusuna sıcak bakmayan kişilerin tercih edebilecekleri kredilendirme olanaklarını sağlayan bankalar aracılığı ile alınacak olan faizsiz kredilerde ise aslında uygulama açısından farklılık söz konusudur. Katılım bankaları faizsiz olarak sağladıkları kredilerde, doğrudan bir nakit çıkışı yapmazlar. Böylelikle kişiler para kiralamazlar. Banka otomatik olarak kişinin satın alım yapacağı nesne yada hizmet için ödeme yapar ve kişiye bir kâr payı ile birlikte bu harcamayı kredi olarak ödetir. Bu tutara eklenen kâr payı aslında bir nevi faiz oranı niteliği taşımaktadır ancak islami açıdan faiz içermediğinden de haram değildir.

Tavsiye :  Kadın Girişimcilere KOSGEB Destekli Girişimcilik Hibe Kredisi ( GERİ ÖDEMESİZ )

Kişilere ibraz edilen bu toplam ödeme ve kâr oranı normal kredilerde olduğu gibi vadelendirilir ve kişi bu satın alıma ilişkin borcu taksitler ile bankaya geri öder. Bu hizmeti Türkiye’de katılım bankaları sağlamaktadır. Türkiye’de faizsiz kredi veren bankaları 2017 yılında şu şekilde sıralanabilir;

1-Albaraka Türk Katılım Bankası Anonim Şirketi

2-Kuveyt Türk Katılım Bankası Anonim Şirketi

3-Ziraat Katılım Bankası Anonim Şirketi

4-Türkiye Finans Katılım Bankası Anonim Şirketi

5-Vakıf Katılım Anonim Şirketi

Bu bankalar kâr payı oranına göre faizsiz kredi sağlamaktadır. Ancak ayrıca devlet destekli olarak sağlanan girişimcilik desteklerinde de faizsiz kredi kullanımı mümkündür. KOSGEB tarafından sağlanan bu krediler ise Halkbank tarafından tahsis edilmekte olup, çeşitli özel şartlar altında sağlanmaktadır.

Bunların yanı sıra Denizbank’tan vereceğiniz otomatik talimatlara karşılık olarak 1.000 TL tutarında faizsiz kredi kullanabilmektesiniz. Odeabank, özel şartlar taşıyan faizsiz krediler sunmaktadır, Garanti Bankası’da 2.000 TL’ye kadar özel şartları taşıyan müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir