Anasayfa / Personel Alımları / Gelir İdaresi Başkanlığı ( GİB ) 2 Bin Memur Alımı Başvuru Duyurusu Yayınlandı!

Gelir İdaresi Başkanlığı ( GİB ) 2 Bin Memur Alımı Başvuru Duyurusu Yayınlandı!

Gelir İdaresi Başkanlığı’na alımı yapılacak olan 2 bin memura ilişkin başvuru duyurusu resmi olarak yayınlandı. Alım süreci ve başvurular ile ilgili tüm detaylar netlik kazandı.

Maliye Bakanlığı’na bağlı bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı’na yönelik memur alımı yapılacağı konusu gündemdeydi. Son aylarda resmi dairelere çok sayıda personel alımı yapılırken GİB için memur alımının ne zaman gerçekleştirileceği ise merak ediliyordu.

Sonunda beklenen ilan geldi ve alım duyurusu resmi olarak yayınlandı. Çok sayıda İİBF mezununu ilgilendiren alımlar için sınav gerçekleştirilecek

BAŞVURU DUYURUSUNDAN KRİTİK DETAYLAR

KPSS P35 türünden 70 puan ve üzeri almış olanların başvurabileceği alımlarda toplamda 2.000 memur alınacak. Erkek adayların askerliklerinin tamamlanmış yahut muaf durumunda olması gerekmektedir. Sağlık olarak çalışmaya elverişlilik ve 35 yaşını doldurmamış olmak da ana şartlardandır. Başvurular ise 10 Nisan’da başlayarak 28 Nisan’da sona erecek.

SINAV TARİHİ VE YERİ 

Giriş sınavının yazılı bölümü 14 Mayıs 2017 Pazar günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır. – Sınava girmeye hak kazanan adayların isimleri ile söz konusu adayların nerede sınava gireceklerine ilişkin listeler, yazılı sınav tarihinden en az 10 gün önce e-Devlet portalı (http://www.turkiye.gov.tr) ile Başkanlığımız resmi intenet sitesinde (http://www.gib.gov.tr) ilan edilecektir. 

SINAV BAŞVURU ŞARTLARI

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak, – En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak, – 01.01.2017 tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01.01.1982 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak), 

– Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak, – Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak, – ÖSYM tarafından 04-05 Temmuz 2015 ve 22-29 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden KPSS (A) P35 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak, – Süresi içinde başvuru yapmış olmak.  5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesinin son fıkrası gereğince başvuru koşulunu taşıyanlar için otuz beş yaş şartı aranmayacaktır. 

Tavsiye :  Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı İlanı 2017

SINAV BAŞVURUSU

Başvurular, 10 Nisan 2017 tarihinde başlayıp, 28 Nisan 2017 tarihinde saat 17.30’da sona erecektir. – Başvurular, adayların http://sinav.gib.gov.tr adresindeki “Online Sınav Sistemi”ne kayıt olarak, sistemde yer alan sınav başvuru formunu elektronik ortamda doldurmaları suretiyle yapılacaktır. Başvuru formunun doldurulmasına ilişkin açıklamalar intenet sitesinde yer almaktadır. Bu formu elektronik ortam dışında doldurarak süresi içerisinde ‘‘Gelir İdaresi Başkanlığı Eğitim Merkezi, 25 Mart Mahallesi, İstiklal Caddesi, No:7 Yenimahalle/ANKARA” adresine gelerek başvuranların başvuruları da kabul edilecektir.  – Posta yoluyla gelen başvurular kabul edilmeyecektir.  – 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesinin son fıkrası kapsamında başvuruda bulunmak isteyen adayların, durumlarını belgelendirmek kaydıyla, şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 

SINAV ŞEKLİ VE KONULARI

Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır. – Giriş sınavının yazılı bölümü test usulü gerçekleştirilecek olup, sınav konularına aşağıda yer verilmiştir. 

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi; Hukuk Grubu; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve İdari Yargı Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku (Genel Hükümler-İirketler-Kıymetli Evrak), İcra ve İflas Hukuku (Genel Hükümler). İktisat Grubu; Makro İktisat, Mikro İktisat, Uluslararası İktisat, İşletme İktisadı, Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar. Maliye Grubu; Kamu Maliyesi, Maliye Politikası, Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları. Muhasebe Grubu; Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, İirketler Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Ticari Hesap. 

Söz konusu sınava ilişkin duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir