Anasayfa / Hibe / Genç Çiftçi Hibesi Verileceği Açıklanan İller Listesi

Genç Çiftçi Hibesi Verileceği Açıklanan İller Listesi

Hangi illere Genç Çiftçi hibesi verilecek? Hangi illere manda yetiştiriciliği ve ipek böceği hibesi verilecek? İşte detaylar.

Ülke ekonomimizin geliştirilmesi ve tarımın kalkındırılarak yerli üretimin özendirilmesi için genç çiftçilere sağlanan hibe desteği devam ediyor. Bu sayede hem genç çiftçiler şehirlerden köy alanlarına kesin dönüş yapıyorlar hem de yerli üretimi arttırarak ihracatın arttırılması ve ithalatın azaltılması için katkıda bulunuyorlar. Çok yönlü bu katkının devlet desteği ile gerçekleştirilmesi için kolları sıvayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı genç çitçilere hibe desteğini 2017 yılında da gerçekleştirdi.

Genç çiftçilerimizin ideallerini gerçekleştirebilmesi için verilen bu desteklerin önem taşıdığını söylemek mümkün. Ülke tarım standartlarımızın genç beyinlerimizin ellerinde daha iyi seviyelere getirilebilmesi bu noktada amaçlanıyor.  Bununla beraber devlet de her zaman genç nesillerin daha iyi bir şekilde yetişmesi için elinden geleni yapmaya devam ediyor. 

Mart ayında resmileşmişti

2017 yılı için Genç Çiftçi hibe desteği 30 bin TL olarak belirlenmişti. Devlet ilk adımı bu desteği Mart ayında resmi gazetede yayınlayarak kesinleştirmişti. Nisan ayında başvurular başlamıştı. Başvuru şartları arasında;

-18-40 yaş arasında olmak

-Okur yazar olmak

-Tarım alanına kesin dönüş yapmak ve ikametgah belgesi ile resmileştirmek

-Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık, arıcılık, seracılık gibi iş projesini ortaya koymak

Tavsiye :  KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

-Sigortalı çalışan olmamak

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yer almaktaydı. 

Bu şartlar altında ön başvurusunu gencciftci.tarim.gov.tr üzerinden yapan çiftçilerin başvuruları değerlendirilerek onay alanlar İl Müdürlüklerine başvuru yapmak üzere çağrıldı. Projelerini ve evraklarını kuruma teslim eden çiftçiler arasından hibe ve kredi almaya hak kazananlar 29 Haziran’da resmi olarak ilan edildiler. Hibe desteği her yıl uygulanmakta olduğundan yazımızın içeriğinde gelecek yıl benzer desteklere başvuru yapacak olanlar için önemli detaylar yer almaktadır. Bunlar hangi illerde hibe desteğinin verildiğidir.

İl listesine ve ekilmesi gereken tarım ürünleri hakkında detaylar için http://www.haberbankam.com/wp-content/uploads/2017/04/genc-ciftci-cok-yillik-aromatik-bitki-listesi.pdf adresinden bilgi alabilirsiniz.

Genç çiftçi manda yetiştiriciliği hibesi verilecek olan illerimiz şu şekildedir;

Afyon,  Amasya, Balıkesir,  Bartın,  Bitlis, Bolu, Bursa, Çankırı,  Çorum, Diyarbakır,  Düzce,  Giresun, İstanbul, Kayseri, Kütahya, Kırklareli, Kocaeli, Muş, Samsun, Sinop, Sivas, Yozgat, Tekirdağ, Tokat.

Genç çiftçi ipek böceği hibesi verilecek illerimiz;

Adana, Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Aksaray, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edine, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İzmir, Maraş, Kastamonu, Karaman, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Urfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir