Anasayfa / Kredi Notu / Güncel Kredi Puanını Nasıl Öğrenebilirim?

Güncel Kredi Puanını Nasıl Öğrenebilirim?

Bireylerin bankalardan kullandığı kredilerin, kredi kartlarını ve kredi mevduat fonlarının ödeme alışkanlığına göre yetkililer tarafından hesaplanıp analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan puana ‘Kredi Puanı‘ adı verilir. Elde edilen kredi notu vatandaşın sonrasında bankalardan alabileceği krediler ve kredi kartlarının limitini belirlemede kriter olarak kullanılır. Kredi notunun yüksek olması borçlunun ödemelerini geciktirmediği ve günü gününe ödediğini gösterirken, kredi notunun düşük olması geciktirdiğini ve vaktinde ödemediğini belli eder. Kredi notu düşük olan vatandaşların kredilere veya kredi kartlarına başvurdukları takdirde onaylanma durumunu zora sokar. 

Kredi notu hesaplanırken kullanılan ölçekler aynı olsa da her banka kendine göre hesaplar ve bu farklılıkların doğmasına sebep olur. Her banka farklı kriterleri kullandığı için kredi puanınız benzer yalnız farklı görünebilir. 

Herkes bir kredi notuna sahip olmayabilir son 5 yıl içinde kredi almış, kredi kartı kullanmış veya kredili mevduat hesabı kullanmış olanların kredi notu bulunmamaktadır. 

Kredi notu öğrenilirken kullanılan parametreler şu şeklidedir;

KKB aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz, Bazı intenet sitelerinde belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu hesaplatabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz 

Bankalar aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz, Kredi notunu hesaplamada bankalar size 2 seçenek sunar bunlardan birincisi, kredi almayı düşündüğünüz bankaya giderek kredi notunuzu sorgulatabilir ve öğrenebilirsiniz ikinisi ise intenet bankacılığını kullanarak doğrudan destek almaktır. Bunu yapmak için de mobil veya online bankacılıkta ilgili menüyü seçerek belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu hesaplatabilirsiniz. 

Tavsiye :  En Hızlı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yüksek tuttuğunuz takdir de daha yüksek meblağlarda kredi çekebilirken düşük kredi notuna sahip vatandaşlarda belirli bir miktar üzerinde ki meblağlarda banka onay durumu vermemektedir. Ayrıca kredi notları yüksek olan vatandaşlara çoğu bankalarda faiz indirimi ve çeşitli kampanyalar da mevcuttur. Kredi notları hesaplanırken alınan ücretler de bankadan bankaya farklılık gösterir. Bazı intenet sayfaları da bu işlemi yaparken her bankada farklılık gösteren faiz durumlarından habersiz gerçekleştirilir bu durum azda olsa faiz sapmalarına neden olur.

Kredi notlarına göre kredi alma durumuna bakacak olursak;

0-500 arası kredi alma ihtimali düşük vatandaşlar,

500-800 arası kredi durumuna riskle bakılacak ancak ipotek veya kefille kredi alması onaylanacak vatandaşlar,

800-1100 arası kredi alma durumu az riskli olan vatandaşlar,

1100-1400 arasın tüm kredilerini vaktinde ödeyen vatandaşlar, 

1400 ve üzeri tüm bankalardan kredilerini vaktinde ödemiş düşük faiz oranlarıyla kredi alabilecek vatandaşlar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir