Anasayfa / Gündem / Güven Damgası Nedir? Nasıl Alınır? E-Ticaret Güven Damgası Neleri Değiştirecek?

Güven Damgası Nedir? Nasıl Alınır? E-Ticaret Güven Damgası Neleri Değiştirecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı alışagelmiş bazı tabuları yıkarak e-ticaret sektörüne yeni bir boyut kazandırdı. E-ticaret sektöründe “asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet ve aracı hizmet sağlayıcılara verilen elektronik işaret”  sistemine ilşkin tüm şartları bakanlık olarak belirlendi.

 Buna bağlı olarak bu yenilik” Elektronik Ticarette Güven damgası hakkında tebliğ” resmi gazete’de yayımlandı. Firmalar güven damgasını alarak kişisel veri ve ödeme bilgisini içine alan tüm gerekli işlemlerin intenet ve mobil sitede gerekli sertifikalarla olmasını sağlayacak. 

E-Ticaret Güven Damgası Neleri Değiştirecek? Nasıl Alınır?

E-ticaret ile ilgilenen tüm firmalar güven damgası başvurusunda bulunmadan en fazla 3 ay önce ve her takvim yılı içinde bir kereye mahsusu”sızma testi” yaptırarak gerekli önlemleri almaları gerekecek.Elektronik ticaretlerde hizmet sağlayıcılar aradan çekilerek güven damgası ile tüm ticaret ortamı daha güvenli ve daha zengin bir hale gelecek. 

Hizmet sağlayıcı firmalar  birden fazla elektronik ticaret ortamının bulunmasıyla güven damgası tahsis edilmesi istenilen her bir elektronik ticaret ortamı için ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekecek. 

Tavsiye :  Gcm Forex ile Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Artık firmalar ve müşteriler daha güvenli bir e-ticaret ortamında ilişkilerini kontrol edebilecek. Başvuru yapan sahibinin şartlara uygunluğu kontrol edilerek , kontrole ilişkin tespitlerin yer aldığı bir rapor başvuru yapılamdan tam 30 gün içinde hazırlanması ilgililerden istenecek. 

 bazı firmalar belirtilen bu şartalar uymadıklarında ise başvuru sahibine bu durumun ortadan kaldırılması için 30 gün süre imkanı tanınacak.  Ayrıca bakanlığın diğer bir şartı ise bu süre bir defaya mahsus olarak 15 gün uzatılabilecek. 

Güven damgasına sahip olan bir firmanın intenet sayfasında belirtilecek. Güven damgasına ana sayfa dışındaki sayfalarda da yer verilebilme hakkı tanınacak. 

 Ayrıca e-ticaret sistemleri için alınan güven damgası  askıya alınabilecek. Belli sürelerin takibinden sonra ise iptal edilmesi gerekçelerle resmileştirlecek. Hizmet sağlayıcı bir firmanın güven damgasının askıya alındığına ilişkin ibareye de yer veilerek firma sahipleri bilgilendirilecek. 

Güven Damgası alma aşamasında dikkat edilecek önemli husus Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın belirttiği tarihlere uyulmasıdır: Firmaların bilgi güvenliği bundan sonra güven damgası ile gerçekleşecek. Güven damgası tüm korkuları sonlandıracak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir