Anasayfa / Gündem / Hafta Sonu veya Tatilde Havale ve Eft Yapılabilir mi?

Hafta Sonu veya Tatilde Havale ve Eft Yapılabilir mi?

Banka şubeleri veya intenet bankacılığı üzerinden EFT ve havale gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor. Havale, aynı banka hesabından yine aynı banka hesabına para transferidir. EFT ise bir banka hesabından farklı bir banka hesabına para transferidir.

Para transferi konusunda pek çok banka kartı kullanıcıları tam anlamıyla bilgi sahibi değildir. Bu durum da zaman zaman maddiyat sıkıntısına yol açabilmekte. Kişi hafta sonu EFT işlemini gerçekleştirmek ister ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği için sıkıntı yaşar. Yanlış banka hesabına para gönderdiğini sanabilir. Ancak EFT konusunda tam anlamıyla bilgi sahibi olabilmek için haberimizin devamını okumanız gerekmektedir.

Havale durumları için genel olarak bir vakit sıkıntısı söz konusu değildir. Yani hafta sonu havale işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Hafta sonu da dahil olmak üzere bir vakit sıkıntısı da söz konusu değildir. 7/24 bütün herkes havale işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Hafta sonu EFT hesaba geçer mi?

EFT konusunda ise durum bu şekilde değildir. EFT konusunda elektronik sistem normalden daha yavaş bir şekilde çalışır. Hatta genel olarak hafta sonu EFT olmaz. Özel yazılımlar EFT durumu için ayrı bir işlem gerçekleştirir ve bu durum da sistemi daha da ağırlaştırır. İşlem sıraya alınır ve kayıt işlemleri gerektirdiğinden dolayı genel olarak bu süreç mesai saatleri içinde işler.

Tavsiye :  Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Düzenlemesi 2017 Cezası Kaç Lira?

Hafta sonunda genel olarak EFT için talimat verilir. Ancak para doğrudan karşıdaki kişinin hesabına transfer olmaz. Bunun için bir sonraki mesai saatinin ilk dakikalarında para genel olarak hesaba transfer edilmiş olur. Bu yüzden işlemi gerçekleştirmek isteyen kişinin sabırlı olması gerekmektedir.

Hafta sonu EFT nasıl yapılır?

Hafta sonu EFT gider mi sorusunun cevabına evet diyebiliriz. Çünkü hafta sonunda EFT yapmak zorunda kalan bir kişi bu işlemi çok daha farklı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Kişi en yakınında bulunan AVM’den bir bankadan bir diğer banka ATM’sine para transfer yapabilir. Bunun için de gönderilecek olan hesap için hesaba aktarım seçeneği tercih edilmelidir. Böylelikle de hafta sonunda ve tatil günlerinde de kişi para transferini gerçekleştirmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir