Anasayfa / Bilgi / Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde çoğu zaman havale ve EFT ile para transferi işlemi yapmaktayız. Bu işlem daha önce ATM’ler veya şubeler üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Ancak şuanda gelişen teknolojiyle birlikte bütün bankaların uygulamaları cep telefonlarımızda yer almaktadır. Bu tarz işlemler artık cep telefonu üzerinden saniyeler içerisinde halledilebilmektedir. Bunun yanında intenet ortamı üzerinden de havale ve EFT işlemleriniz gerçekleştirilmektedir. Tabii ki burada karşılıklı olarak onay gerekmektedir.

İçeriğimizde havale işlemleri ile ilgili merak edilen bütün soruları cevaplayacağız.

Havale nasıl yapılır?

İlk defa banka kartı kullanacak olan kişilerin genel olarak akıllarında ‘’Havalenin içeriği tam olarak nedir?’’ sorusu yer almaktadır. Bunun cevabı oldukça basittir. Havale, aynı iki banka arasında para transferi gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Öneğin Ziraat Bankası’ndan Ziraat Bankası’na para transfer ederken havale işlemini seçmemiz gerekmektedir. Banka bu para transferi için cüzi miktarda bir para talep etmektedir.

EFT ise bir bankadan farklı bir bankaya para transferi yapmak anlamına gelmektedir. Öneğin Ziraat Bankası’ndan İş Bankası’na para transfer edecek bir kimse, EFT işlemi yapmak durumundadır.

Tavsiye :  E-turuncu Hesap’ta 1 Yıllık Hoş Geldin Faizi!

Bu işlemler gerçekleştirilmekteyken, bankalar bir miktar kesinti yapmaktadır. Havale işlemleri için kesintiler bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Ne kadar ücret ödenir?

Havale işlemleri için bankalar bir miktar para talep etmektedir;

Denizbank 1.80 TL, Ziraat Bankası 1.20 TL, Vakıf Bankası 1.20 TL, Yapı Kredi 1.50 TL, Şeker Bank, 1.50 TL, İş Bankası 1.20 TL ve QNB Finansbank 1.50 TL havale işlem bedeli talep etmektedir.,

EFT / Havale ve Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileri

Havale işlemleriniz ücretsiz olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Havale yapacak kişi, IBAN numarası ya da hesap numarası kullanarak kolaylıkla havale işlemi gerçekleştirebilmektedir. Burada intenet bankacılığı veya kendi kartınızla giriş yaparak havale yapmanız yeterli olacaktır. Kartsız işlem yapıldığı zaman da banka para talep etmemektedir.

Havale işlemi gerçekleştirirken, ödemeyi gönderen ve alan kişinin onayının yapılması gerekmektedir. Bu yönü EFT’den farklıdır.

Elektronik ve intenet ortamının yaygınlaşmasıyla birlikte bu işlemler çok daha kolay bir hal almıştır. Önceden bu tür işlemler mektup ile gerçekleşmekteyken artık intenet ortamı ve şubeden kolaylıkla halledilmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir