Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Hayvan Çiftliği Kurma Maliyeti ve Şartları ( ANAHTAR TESLİM )

Hayvan Çiftliği Kurma Maliyeti ve Şartları ( ANAHTAR TESLİM )

Hayvan çiftliği kurulumu oldukça maliyetli bir iştir. Ülkemizde girişimcilere anahtar teslim bir şekilde çiftlikleri kurup teslim eden firmalar vardır. Hayvan çiftliği kurarken birkaç yapı özelliği üzerinde durulur. Maliyetleri bu yapı özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Betorarme yapı malzemeleri, çelik konsğltasyon ve prefabrik malzemelerden hayvan çiftlikleri kurulmaktadır. Prefabrik yapılardan kurulan çiftlikler daha çok tavuk çiftlikleri için uygun görülmektedir. 

Anahtar teslim çiftlik kurulumunda ne kadar maliyetle kurulacağı önemlidir. Maliyetin yanında önemli olan birkaç kıstas daha vardır. Üzerinde durulması gereken projenin ne kadar sürede tamamlanacağı, elektirk, su konalizasyon gibi alt yapılar, inşaatı yapılan hayvan çiftliğinin garanti süresi gibi kriterler çiftlik kurulumunda önemlidir. Hayvan çiftliği kurarken kurulacak yerin seçimi de oldukça önemlidir. Hayvanların serbestçe dolaşacağı açık alanlarda olması gerekmektedir. 

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti

Büyükbaş hayvan çiftliği kurulumu en maliyetli olanıdır. Her büyükbaş hayvan için 20 metrekarelik bir alana ihtiyaç vardır. Bu işe 20 büyükbaş ile başlayacağınızı düşünürsek 400 metrekarelik bir alan kesinlikle şarttır. Büyükbaş hayvac çiftliği kurulum maliyeti hayvan sayısı ile doğru orantılıdır. Çünkü ahıl inşaatı yapılırken bunun yanında yem odaları, süt sağım ünitelerinin korunduğu bölümler vs. devreye girdiğinde anahtar teslim bir büyükbaş hayvan çiftliği önek olarak 50 hayvan kapasiteli inek çiftliği 400.000 Türk Lirasına inşaa edilmektedir.

Küçükbaş Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti

Tavsiye :  Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek? ( 2017 Devlet Destekleri )

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde durum farklıdır. Mesela yirmi otuz ineğin barınacağı çiftlikte yüzden fazla küçükbaş hayvan barınabilmektedir. Maliyet açısından da küçük baş hayvan çiftliği kurulumu büyükbaşa göre daha uygundur. Küçükbaş hayvan çiftliğinde de moden tesisler kurulması tercih edilmektedir. 100 koyun yetiştirmeli bir küçükbaş hayvan çiftliğinin kurulum maliyeti 100.000 Türk Lirası civarındadır. Şuna değimekte fayda var. Devlet ahır yapımı için % 50 oranında hibe yardımları yapmaktadır.

Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti

Tavukçuluk alanında geniş bir üretim seçenekleri mevcut. Tavuk yetiştiriciliği, yumurta üretimi, salma tavukçuluk, organik yumurta gibi değişik alanlarda üretim yapmak mümkün iken bu üretimler moden tavuk çiftlikşerinde yapılmaktadır. 3.000 adetlik tavuk çiftliği 200.000 Türk Lirasına kurulabilirken her şeyin moden ve üst kalitede yapıldığını ve anahtar tesli iade edildiğini düşünürsek bu rakam 500.000 Türk Lirasında kadar da çıkabilmektedir.

Ayrıca hayvan çiftliği kurmak isteyen girişimcilere devlet değişik destekler sunmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her sene girişimvilere 30.000 Türk Lirası hibe destek sağlıyor. 2018 yılında bu destekten faydalanmak için Nisan ve Mayıs aylarında başvurularınızı yapabilirsiniz. Bunun yanında GAP, DOP, DOKAP bölgelerinde yer alan illerde ikamet ediyorsanız ahır ve ağıl yapımı için devlet size % 50 oranında hibe veriyor. Devletinde hibe ve faizsiz kredi seçenekleriyle beraber hayvan çiftliği kurarken yardımlarından fayadalanabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir