Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / İhtiyaç Kredisi Yapılandırmalarında Kefilin Onayı Gerekli Midir?

İhtiyaç Kredisi Yapılandırmalarında Kefilin Onayı Gerekli Midir?

Bankalar açısından her bir kredilendirme uygulaması bir risk taşımaktadır. Çünkü kişilere tanınan kredilerin zamanında ödenmesi, ödemenin gecikmesi ve benzeri durumların her biri bir maliyet unsuru ortaya çıkarmaktadır ve bankalar genellikle kazanç elde ederken en düşük maliyetin gerçekleşmesini önemserler. Bu nedenle de riskleri egale edebilecek olan çeşitli uygulamalardan faydalanırlar. Bunlardan birisi de kefildir.

KEFİL KİMDİR?

Sayfa İçerikleri

Kefil, kredi kullanacak olan kişinin bankaya başvururken yeterli güvenceyi sağlayamaması durumunda, kredinin geri ödenmesi konusunda krediyi kullanacak olan kişiye eş olarak krediden sorumlu olduğunu beyan eden kişidir. Genellikle kefillik, dost ilişkilerinden ortaya çıkmaktadır. Kişi kredi kullanacakken eğer yeterli teminata sahip değilse, bu durumda teminatı yeterli olan bir kefili de sözleşmeye dahil ederek krediyi kullanmaktadır. Eğer krediyi kullanan kişi bir şekilde kredi borçlarını ödememeye başlarsa, bu durumda banka ilk olarak krediyi kullanan kişiye, eğer bu kişiye ulaşamaz veya bir tahsilat yapamaz ise kefile başvurmaktadır. Kefil, bu kredi borcundan müteselsilen sorumludur.

KEFİLİN YAPILANDIRMADAKİ ROLÜ NEDİR?

Bankalar, kredi borçlarını ödeyemeyen tüketicilerin bu borçlarını ödeyebilmeleri için, kredi borcunu topyekün kapatarak yeniden açabilir ve yeni vade süresi ve faiz oranı ile taksitleri hafiflemiş yeni kredii tüketiciye sunarlar. Yapılandırma, kişiler tarafından bankalardan talep edilmelidir. Kefil kullanılarak alınan bir kredi için yapılandırma talep edilebilir. Kişi eğer kredi borcunu ödeyemiyor ve kefili mağdur etmek istemiyorsa, borcunu ödemek için bu yola başvurmak durumundadır. Ancak eğer yapılandırma işlemi kefilin onayı alınmaksızın gerçekleştirilirse, bu durumda kefil sözleşmeden çıkmaktadır. Çünkü yeni bir kredi borcu doğmakta ve önceki kredi borcu mahsup edildiğinden sözleşme feshedilmektedir. Tek taraflı olan bu fesih kefilin sorumluluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Tavsiye :  Akbank 4425 Sms Bankacılığı

Yargıtay düzenlemesi gereği, kredi borçlarına ilişkin risklerin bertaraf edilmesi adına kefilin yapılandırma işleminde onayının alınması gerekmektedir. Kefil onayı alınmadan yapılan yapılandırma sonrasında kredi borcu tahsil edilemez ise bu defa başvurulacak ikinci bir kaynak bulunmaması banka açısından riskli bir durumdur. Öte yandan kredi borcu için kefil isteyen kişi arkadaşlık veya aile ilişkisinden doğan bu kefillik karşısında geri ödeme yapmaz ise bu ilişkiler bozulabilmektedir. Bu nedenle yapılandırma için kefil onayı gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir