Anasayfa / Bilgi / İslami Kredi Çeşitleri Nelerdir? Hangi Bankalardan Kullanılır

İslami Kredi Çeşitleri Nelerdir? Hangi Bankalardan Kullanılır

Faiz uygulamasının islami değerlere ters düşmesinden dolayı ülkemizde birçok insan ihtiyaçları doğduğunda kredi çekmeye yanaşamıyor. Bu doğrultuda ülkemizde son yıllarda katılım bankacılığı adı altında bankalar bu tip müşterelere hizmet sunuyor. Birkaç bankayla sınırlı olan bu bankalar devlet bankalarınında katılım bankası açmalarıyla sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Faiz kullanmak istemeyen müşteriler konut sahibi olmak, arsa almak, taşıt almak gibi gereksinimlerini ertelemek zorunda kalmışlardır. Bankalar bu müşteriler için faiz değil de kar payı üzerinden kredi vermeye başlamışlardır. 

İslami kredi veren bankalar arasında Albaraka Türk Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası en eski bankalar arasında yer almaktadır. Fakat ülkemizde müşteri portföyü çok olduğu için bu bankaların yanına Ziraat Katılım, Vakıfbank Katılım, Türkiye Finans Katılım Bankaları da açılmıştır. Bu bankaların sundukları islami kredi çeşitleri arasında ihtiyaç finansmanı, taşıt finansmanı, tüketici finansmanı ve konut finansmanı yer almaktadır. Bu kredi çeşitleri arasından ihtiyacınıza uygun olan krediyi aldığınızda faiz uygulaması değil de kar payı uygulaması devreye sokularak müşterilerin ihtiyaçları karşılanması hedefleniyor. Ülkemizde faiz uygulamasının haram olması gerekçesiyle mağdur olan vatandaşlar kredi değilde finansman desteği ile ihtiyaçlarını giderme şansı elde ediyorlar. Yien belirli vade sayılırı ile aylık taksitler eşliğinde uygun kar payı ilave edilerek bankalar istenilen finansmanı müşterilere sunuyor. Konut finansmanı da aynı faiz uygulamasının yapıldığı prosedürle birebir. Tek fark faiz yerine karpının devreye girmesidir. 

Tavsiye :  En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve Taksit Sayıları

Bankaların islami krediler için farklı oranlarda kar payı sunmaları ile ihtiyaçları karşılanıyor. Bankaların projeleri iyi kazanç getiriyor ise kar payı oranları yüksek olacaktır eğer kazancı düşük ise kar payları da düşük olacaktır. Bu konuda Türkiyenin faizsiz bankacılık konsunda uzun yıllar hizmet veren Kuveyt Türk faizsiz finansman konusunda müşteriler için avantajlar sunmaktadır. Faiz ile verilen paraya kredi, kar payı ile verilen krediye ise finansman denmektedir. Bu çerçevede faiz ödemeden konut sahibi olmak, taşıt sahibi olmak ya da ihtiyaçlarınızı gidermek için Katılım Bankalarını müracat edebilirsiniz. İslami kredi çeşitleri hakkında bankaların müşteri hizmetlerini arayarak aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz. Bunun  için az önce bahsettiğimiz beş bankadan yardım talebinde bulununuz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir