Anasayfa / Gündem / İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir? Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Ödenir

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir? Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Ödenir

İşsizlik maaşından kimler faydalanabiliyor? İşsizlik maaşı alabilmenin şartları nelerdir? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir? Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Ödenir İşte detaylar.

İşsiz kalan kişi, gecikmeden yaptığı başvurularla işsizlik maaşı sahibi olabiliyor. Başvuru süresini kaçırmadan yapılan bütün müracaatlar değerlendirmeye tabii tutuluyor.

Yazımızın devamında da işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı alma şartları ve diğer işsizlik maaşıyla ilgili sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle işsizlik maaşı alma şartları arasında kişinin bir işyerinde çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmesi yer almakta. Bununla birlikte kişinin son 120 gün boyunca primini ödeyerek sürekli olarak çalışması gerekmektedir. Aynı zamanda son 3 yıl içinde de kişinin en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekmektedir. Az öncede belirtildiği gibi aranan şartlar arasında, kişinin en az 30 gün içinde İşkur’a gitmesi yer alıyor. İşkur’a gidemeyen vatandaşlar ise www.iskur.gov.tr adresi üzerinden online başvuruda bulunabiliyor.

İşsizlik maaşı hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplamasında en önemli noktanın primlerin ödenip ödenmediğidir. Bunun yanı sıra işsizlik maaşı belirlenirken o dönemdeki asgari ücret değerlendirmeye alınmaktadır. İşsiz kalan vatandaşlar, brüt ücretin yüzde 40’ı oranında işsizlik maaşı almaktadır. İşkur tarafından da işsizlik maaşına bir üst sınır biçilmiştir. Kişi asgari ücretin yüzde 80’inden daha fazla bir işsizlik maaşı alamıyor.

Tavsiye :  İş arayanlara 650 TL yardımı nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı almak için kaç ay çalışmak gerekir?

İşsizlik maaşı almak isteyen bir vatandaşın en az 120 gün prim ödeyerek çalışmış olması gerekmektedir.  

İşsizlik maaşı ne zaman yatar?

İşsizlik maaşı kişinin ismine her ayın son gününde İŞKUR tarafından postaneye yatırılmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişi postane şubesinden sadece kimliğiyle işsizlik maaşı çekebilir.

Son 3 ay içinde işsizlik maaşı çekilmezse, maaş İŞKUR hesabına yeniden aktarılmaktadır. Ancak hesaba iade edilen maaş, İŞKUR’a verilen dilekçeyle yeniden alınabiliyor.

İşsizlik maaşı her yıl artıyor

Asgari ücretin yüzde 40’ı kadarının işsizlik maaşı olarak verilmesiyle doğrudan işsizlik maaşının da her yıl arttığı gözlemlenmektedir. Çünkü her yıl belirli bir oranda asgari ücrette bir artış söz konusu oluyor. Bu yıl asgari ücretin minimum 1800-2000 TL arasında olması için yoğun bir talep söz konusu oldu. Ancak yapılan incelemeler sonucunda brüt asgari ücret 1404 TL olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir