Anasayfa / Gündem / İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir Şartlar Neler? Hangi Şartlarda İŞKUR İşsizlik Maaşı Alınır?

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir Şartlar Neler? Hangi Şartlarda İŞKUR İşsizlik Maaşı Alınır?

İşsizlik maaşı, çalışan kişilerin işsiz kalmaları durumunda devlet tarafıdan ödenen ve belli bir süre ihtiyaçlarını gidermeleri için ayrılan bütçeye işsizlik maaşı adı verilir. Çalışanların çeşitli nedenlerden dolayı işlerinden ayrılma durumlarında ve şartlara uygunluklarında 6 ay süre ile alacakları maaş türüdür. 

İşsizlik Maaşı Nasıl Hak Edilir?

İşsizlik maaşını hak etmek için  120 gün prim ödeyerek çalışmış olması gereken ilk şarttır. Ayrıca bir çalışanın son üç yıl içinde en az 600 gün ile işsizlik sigortası primini ödemesi gerekiyor. Bu şartlara sahip olunduğu sırada işten çıkarılan işçi 30 gün içerisinde İŞKUR’a intenet üzerinden ya da ilgili İŞKUR şubesine giderek bizzat başvuruda bulunup işsizlik maaşını hak edebilir. 

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim?

İşten çıkarılan bir işçi işsizlik ödeneği miktarı , aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmemesi gerekir. Hesaplamalar bu şekilde yapılıp işcinin TC kimlik numarası üzerine yatar. Kimlikleri ile birlikte PTT şubelerinden her ayın belli günlerinde işsizlik maaşını çekebilirler. İşinden olan bir kişi çıkarıldığı tarihten itibaren 6 ay ile 1 yıl arasında bu ödeneği alma hakkına sahiptirler. 

Tavsiye :  Yapı Kredi 1000 TL Taksitli Nakit Avans Kampanyası

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

İŞKUR tarafından  belirtilen mesleklere uygun ve son olarak çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilien yerin belediye mücavir alanı sınırları içerisind ebir işi haklı sebebplere dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar verilmemek üzere tamamen kesilir.

İşçinin işsizlik ödeneği aldığı tarihler içinde kayıt dışı bir işyerinde çalıştığı tespit edildiği taktirde tekrar verilmemek üzere kesilir.

İşsizlik ödeneği alan bir kişi yine aynı dönemde sosyal güvenlik kuruluşunun yaşlılık aylığı almaya başladığı fark edildiğinde veya ibraz edildiğinde işsizlik ödeneği kesilir. , İŞKUR tarafından herhangi bir mesleğe yönlendirme aşamasında ve işe başlama aşamasında  ödenen işsizlik maaşı kesilir. İşçinin tekrar işsiz kalma durumunda tekrar bu ödenek verilmeye başlar. 

 Son yllarda devlet tarafından ödenen işsilzik maaşı milyonlarca işçinin iş bulana kadar pek çok ihtiyacını karşılamasına yetmektedir. İşsiz kalan bir kişi iş bulana kadar ailesini geçindirmek için bu işsizlik ödeneğinden yararlanma hakkına sahiptir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir