Anasayfa / Gündem / İşten Çıkarılan Kişi Özel İşsizlik Sigortasından Tazminat Alabilir mi?

İşten Çıkarılan Kişi Özel İşsizlik Sigortasından Tazminat Alabilir mi?

Bir kişinin hiç ummadığı anda işsiz kalması oldukça travmatik bir durumdur. Hem bir uğraşın kaybı hem de maddi anlamda gerilemenin başlangıcı olarak iş kaybı kişinin hem manevi hem de maddi olarak kötü hissedeceği bir süreçtir. Bu duruma karşılık ise hem devlet tarafından hem de özel sigorta şirketleri tarafından çeşitli koruma sistemleri sağlanmaktadır. İşsizlik Sigortası adı altında sağlanan bu hizmet sayesinde işini kaybeden bir kişi belirli bir süre boyunca maaş almaya devam edecektir. Bu maaşın edinildiği sürede kişi yeni iş arayabilir veya bir süre dinlenerek kendisini iyi hissedene kadar vakit geçirebilir.

İŞSİZLİK SİGORTASINDAN FAYDALANABİLMENİN ŞARTLARI

İlk olarak kişinin kendi isteği ve rızası dışında işini kaybetmesi gerekmektedir. Çalışanın işveren tarafından çıkarılması, iş ortamındaki sağlık şartlarının uygunsuzluğu, işin ağırlığının arttırılması ve çalışanın kapasitesini aşması, çalışanın işveren tarafından rencide edilmesi, aşağılanması, darp edilmesi gibi nedenler işsizlik maaşının alınması için geçer sebeplerdendir. Ayrıca İŞKUR’un (yani devletin) sağladığı işsizlik maaşından faydalanmak için son 3 sene içerisinde en az 600 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. 

Tavsiye :  En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Hangileridir?

işten çıkarılan kişi nereye başvurmalı 

İşini kaybeden kişi eğer işsizlik sigortası şartlarını yerine getirmişse doğrudan SGK’ya başvurarak maaşını alabilir. İşsten çıkarılmasında haksızlık söz konusu ise kişi ayrıca işvereni mahkemeye de vererek tazminat talep edebilir. Eğer kişi özel işsizlik sigortasına kayıtlı ise ve primlerini de talep edilen süre boyunca ödemişse doğrudan kendi bağlı bulunduğu özel sigorta şirketine başvurabilir. Özel işsizlik sigortalarında kişinin maaşına göre bir kategori belirlenerek prim ödemesi alınır. İŞKUR’dan farklı olarak kuruma başvurduktan itibaren 120 gün çalışmış olmak yeterli olmaktadır.

Eğer kişi işten çıkarılırken işveren tarafından verilen tazminat (bir veya daha fazla sayıda brüt maaş) ödemesini alıyorsa İŞKUR’un işsizlik sigortasından faydalanamayacak aynı zamanda işvereni mahkemeye veremeyecektir. Aynı zamanda özel işsizlik sigortası için de bu şart benzer şekilde geçerlidir.

Tüm bu bilgiler genellikle çalışanlar ve işçiler tarafından çok az bilindiğinden veya işverenlerin sözleşmede yapmış oldukları bir takım özel imtiyazlardan habersiz olunması yüzünden fayda edememektedir. Bu nedenle bir işe girmeden önce çalışacak olan kişiye bu tip konularda önceden önlem alma sorumluluğu düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir