Anasayfa / Gündem / Kıdem ve İhbar Tazminatı Yasası Meclisten Geçti! Arabulucu Sistemi Geliyor!

Kıdem ve İhbar Tazminatı Yasası Meclisten Geçti! Arabulucu Sistemi Geliyor!

Kıdem tazminatında yeni dönem başlıyor. Kıdem tazminatı konusunda yapılan önemli açıklamalar gelmeye başladı.

15 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem  ve ihbar tazminatı konusunda yapılan çalışmalarda sona gelindi. Yetkililer kıdem tazminatı konusunun çözümü için son viraja girmişti. İşçi-patron arasındaki tek konu olan kdem tazminatına ilişkin yasa meclis onayından geçti. Çalışan işçinin hakkını koruyan bu yasa ile arabuculuk sistemleri kuruldu.

 KIDEM TAZMİNATI 1 GÜNDE ÇÖZÜLECEK

Bundan sonra kıdem tazminatı gibi iişçi hakkını koruyan konular birgün içerisinde çözülecek. Meclisten geçen bu yasa ile birlikte özellikle işçilerin yüzü gülmeye başladı. 

Kıdem ve ihbar tazminatı için yaşanabilecek olumsuzluklarda kişiler mahkemeden önce arabulucuya giderek çözüme kavuşturmaya çalışacak. Üzerinde çalışılan bu kon u 2018 yılında yürülüğe girecek. 2018 yılından itibaren kıdem ve ihbar tazminatı konusu Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra uygulanmaya başlanacak. Yapılan bu değişiklikle birlikte mahkemeden önce arabulucu ya gitme zorunluluğu getiriliyor.

Tavsiye :  Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir

İş davaları geçtiğimiz yıllarda genellikle 455 günde çözülürken, artık getirilen yasaya göre 1 günde çözülecek. Maddi yetersizlik sebebiyle dava açamayan çalışanlar arabuculuk sistemi ile kıdem tazminatı haklarına kavuşabilecek. Adliyelerde arabuculuk merkezleri kuruldu. Konu ile ilgili yardımcı olacak olan arabuculuk masalrı işçilerin dertlerine çözüm bulacak. İşçi ve işveren arasındaki tüm işlemler bu masalrdan yürütülecek ve olabilecek sorunalrda çözüm buradan aranacak. 

 Kıdem tazminatında yeni dönem ile birlikte tüm hesaplamalr sadece bir günde çözülecek. Kabul edilen bu yasa sayesinde tüm işçiler hak ettikleri emeğin karşılığını kolay yoldan alabilecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir