Anasayfa / Kredi Notu / KKB Bireysel Borçluluk Endeksi Nedir? BBE Tanımı

KKB Bireysel Borçluluk Endeksi Nedir? BBE Tanımı

Ekonomik dalgalanmanın yüksek olduğu ve bu nedenle de bankaların kredi sağlarken bir hayli titiz davrandıkları son yıllarda kişilerin kredi alabilmeleri için belirli standartlara sahip olmaları gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından şekillendirilen kkb bireysel borçluluk endeksi bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Borçlu kişinin riskini ortaya koyan bir sistem olan bu endeksin nasıl şekillendirildiğine ise gelin beraber göz atalım.

RİSKLİ KİŞİLERİ BELİRLİYOR

Kişilerin geçmiş ödemelerindeki zorlukları dikkate alan bir endeks olmasa da potansiyel olarak ödemesinde problem oluşabilecek kişilerin tespiti için ölçümler yapan bir endekstir.

Tavsiye :  Online Kredi Notu HIZLI Öğrenme Ve Kredi Hesaplama İşlemleri

GELECEK RİSKLERİ ÖNGÖRÜYOR

Bu sistemde anlık olarak kredi aldığında ödeme güçlüğü yaşaması olasılığı düşük olan kişiler arasından gelecekte ödeme güçlüğü yaşayabilecek olanlar tespit ediliyor. BBE sistemi bu kişileri bir tür pin ile işaretleyerek “sorumlu kredilendirme” kapsamında bankalara erken uyarı sistemi sağlıyor.

BİREYSEL KREDİ NOTUNDAN FARKLI İŞLİYOR

Bireysel kredi notu kişinin geçmişten bu yana sahip olduğu ödeme zorluklarını dikkate alarak belirlenen bir risk değeridir ve bankalar için önemli bir güven kaynağıdır. Ancak Bireysel Borçluluk Endeksi’nde kişinin edineceği borçlar ile birlikte gelecekte zorluk haline düşeceği ön görülmekte ve çeşitli riskler de dikkate alarak bir index meydana getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir