Anasayfa / Kredi Notu / KMH Hesabı Kredi Notunu Etkiler Mi?

KMH Hesabı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Hesap kartlarındaki bakiye bittiğinde eksi bakiye olarak Kredili Mevduat Hesabı’ndan harcama yapan kişilerin kredi notlarında ne gibi etkiler olur yazımızdan öğrenebilirsiniz. KMH Hesabı Kredi Notunu Etkiler Mi? işte detayları…

Finansal kuruluşlar olarak bankalar, müşterilerinin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik birçok bankacılık hizmetini sunmaktadırlar. Bu hizmetler arasında finansal destek kategorisinde yer alan krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları yer almaktadır. 

Krediler; bireysel ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri ve konut kredileri olarak üç kategoride yer almaktadır. Bu üç kredi türüde belirli bir vade süresi boyunca belirli taksitlerle bankaya geri ödenir. Geri ödemede aksaklık yaşanması durumunda ise bankalar Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yaparak kredi notu üzerinde olumsuz etki yaratırlar.

Kredi kartları, tüketicilerin anlık olarak bankadan borç almalarını ve dönem sonunda da bu borcu geri ödemelerini içeren bir uygulamadır. Kredi kartları ile nakit avans kullanılabilir, taksitli ödeme yapılabilir ve kampanyalar dahilinde harcamalardan hediyeler kazanılabilir. Dönem sonunda kredi kartı ödemesini yapmayan kişilere veya sadece asgari ödeme yapan kişilere ilişkin Kredi Kayıt Bürosu’na yine olumsuz bildirim yapılır ve bu durum kredi notunu eksi yönde etkiler.

Tavsiye :  KKB Limit Kontrol Sistemi Nedir? Bddk LKS Sorgulama ve Güncelleme Nasıl Olur?

Kredili mevduat hesabı ise kişilerin sahip oldukları hesap kartlarına tanımlanan ekstra bakiye olarak düşünülebilir. Hesaptaki nakit para bittiği takdirde kartın bu alanında harcama yapılarak bankaya borçlanılır ve belirli bir faiz oranı eklenerek bankaya geri ödemesi yapılır. Kredili mevduat hesabında, eğer bu hesaba ilişkin özel bir uygulama veya kampanya yoksa nakit olarak para çekilmez ve ödeme karttan kullanılır. Bu hesaba olan borcun zamanında ödenmemesi ise yine diğer kredi türlerinde olduğu gibi bankalar tarafından olumsuz algılanır ve kredi kayıt bürosuna olumsuz bildirim yapılarak kredi notu eksi yönde etkilenir.

Kredili mevduat hesabına olan dönem borçları her zaman tam zamanında geri ödenmeli ve burç aksatılmamalıdır. Eğer gerçek bir ihtiyaç söz konusu değilse bu hesaptaki limit kullanılmamalı ve sadece acil durumlarda harcama yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir