Anasayfa / Konut Kredisi / Konut Kredisinde Peşinat Oranı Yüzde Kaçtır?

Konut Kredisinde Peşinat Oranı Yüzde Kaçtır?

Konut kredisi alırken bankalar genel olarak evin %80’ine kadar kredi sağlamaktadır. Evin ekspertiz değerinin yüzde 20’si ise banka tarafından peşin olarak talep edilmektedir. Yapılan yasal düzenlemeler sebebiyle banka %20’lik peşinat talep etmek durumundadır. Bu durum hukuki açıdan esnetilemez bir durumdadır. Yeni ev sahibi olacak kişiler için peşinat durumu büyük bir sıkıntıdır. Çünkü 100.000 TL değerindeki bir eve banka 80.000 TL uzun vadeli kredi sağlayabilmektedir. Evin 20.000 TL’sini ise banka peşinat olarak talep etmektedir.  İçeriğimizde peşinat sorununu ortadan kaldırmak için atılabilecek adımlar yer alacak.

Peşinat durumu nasıl ortadan kaldırılır?

Konut kredisi talebinde bulunulan banka, ihtiyaç kredisi sağlamayabilmektedir. Bu noktada, sizin yakınınız peşinat ödemesi için bankadan kredi talebinde bulunabilir. Böylelikle ev kredisi için istenen %20 peşinat ise ödenmiş olacaktır.

Aynı anda hem konut kredisi hem de bireysel ihtiyaç kredisi sahibi olabilmek için, gelirin yüksek olması gerekmektedir. Çünkü banka, iki borcun da ödenip ödenmeyeceğini göz önünde bulundurmaktadır. Bu noktada,  konut kredisini ve bireysel krediyi farklı kişilerin çekmesi işlemleri kolaylaştıracaktır.

Tavsiye :  Konut Kredisi Çekerken Masraf Nelerdir? ( Masraflar Kaç TL'dir )

Evi ipotek ettirmek

Peşinat problemine bu şekilde çözüm sağlanamaz ise, ikinci bir evi ipotek ettirebilme imkanına sahipsiniz. Ancak bu noktada kredi çekilecek ev için uygun konut bulma problemi mevcuttur. Eğer ikinci konut mevcut ise, bu konuta ipotek koydurulabilmektedir. Böylelikle yeni satın alınacak konutun parası tamamen banka tarafından finanse edilebilmektedir.

Geçtiğimiz yıl peşinat oranı düşürülmüştü

Ev alacaklar için konut kredilerinin oranı satış bedelinin %80’ine çıkarıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile değişikliğe gitmiştir. Daha önce konut kredisi için talep edilen peşinat oranı yüzde 25 idi. Yani 100.000 TL konut kredisi için 25.000 TL peşinat ödemesi gerçekleştirilmesi gerekmekteydi. Ancak bu oran yüzde 20’ye düşürülmüştür.

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile, BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilen şirketler evin değerini belirlemektedir. Bu durum ise, evin değerini daha yüksek göstererek evin tamamına konut kredisi çekilmesini ortadan kaldırmıştır. Yaşanabilecek her türlü suiistimale karşı devlet önlemini almış durumdadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir