Anasayfa / Hibe / Kosgeb Hibe Düzenlemesi Güncel Şartlar Neler? Başvurular Nasıl Yapılacak

Kosgeb Hibe Düzenlemesi Güncel Şartlar Neler? Başvurular Nasıl Yapılacak

Bir iş yeri açmak isteyenler için ilk aşamanın oldukça masraflı olduğu aşikardır. Bir mekanın tutulması, mimarisinin şekillendirilmesi ve ticari kâr sağlayacak faktörlerin hazırlanması oldukça meşakatli bir iştir. Bu aşamadan sonrasında ise kârlılığa geçene kadar bir gelir büyük mücadele verilir. İşte bu noktada kendisine destek arayan girişimciler için KOSGEB hibe desteği sağlamaktadır. Devlet destekli olarak esnafların maddi ihtiyaçlarını karşılayan KOSGEB’den hibe alabilmek için ise bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir. 50 bin TL hibe desteğinden faydalanmak isteyen girişimciler için 2017 yılı itibariyle düzenlenen yeni şartlar şu şekilde;

1 ŞUBAT’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLAN YENİ DÜZENLEME

Düzenlemeye göre artık şahıslar işletmeyi kurmadan önce de başvurularını yapabilecekler. Bu şekilde zorlayıcı olan ilk aşamayla yüzleşmeden destek alınabilecek ve işletmeyi kuracak olan kişi için kolaylık sağlanacak. Firmayı kurmadan önce KOSGEB’e başvurarak onay alınması temel olarak ilk şarttır. Başvuru dilekçesinin tesliminden sonra ise kurula girilerek onay alınması gerekmektedir.

KURUL ONAYI BELİRLEYECEK

Kurul ise projeninzin detaylarını ve çalışmanızın bütününü ele alarak işin yapılabilirliğini ve kârlılığını dikkate alarak onayını sunacak. Kurulun onay vermemesi halinde iki başvuru hakkınız daha kalmaktadır. Ancak eğer kurul onay verirse artık firmayı kurmak için harekete geçebilirsiniz demektir.

Tavsiye :  Tarım Makinası Satın Almak için Hibe Destekleri

90 GÜN ŞARTI

Kuruldan onay alındıktan sonra 90 gün içerisinde firmanın kuruluşu için harekete geçmek gerekmektedir. Hibeyi alabilmek için ise henüz bir kuruluş ortaya çıkmadığından proforma fatura ile başvurunuzu devam ettirmeniz gerekmektedir. Yatırım yapacağınız işlerin ve üretim faktörlerinin maliyetlerini ortaya koyan bu fatura ile hibeniz de sunulacaktır.

KISALTMALAR SÖZ KONUSU

Daha önce oldukça detaylı ve uzun süren bu işlemler artık iş planında yapılan değişiklikler ile kısaltılmış durumda. Sürecin aşamaları bu kısaltmalar sayesinde artık daha çabuk ilerletilebilecek. Başvurusu onaylanan kişi 90 gün içerisinde hemen işletme kurulumu için harekete geçerek KOSGEB’in veritabanına kayıt yaptırmak ve taahhütnameyi imzalamak zorundadır. Aksi takdirde başvuru girişimi geçersiz sayılacak ve kişi bir hakkını bu şekilde kaybedecektir. Girişimcilerin 3 başvuru hakkı bulunuyor ve bu üç başvurusunda da onay alamaması halinde başvuru hakkı kaybediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir