Anasayfa / Kosgeb Kredisi / Kosgeb’den İş Büyütmek İçin Kredi Çekilir Mi?

Kosgeb’den İş Büyütmek İçin Kredi Çekilir Mi?

Bir işletme kurmak, işletmenin karlılık  dönemine geçene kadar çalışmaları sıkı bir şekilde tutup, işletmeyi belirli bir standarda oturtmak oldukça meşakkatli bir iştir. İşletmenin çalışmalarında ortaya konulan hassasiyet ve gelir gider yönetimi zamanla bu aşamayı kimi zaman zorla da olsa başarılı bir şekilde aştırabilmektedir. Bu aşamadan sonra ise artık sırada işleri büyütmek gelmektedir.

İşleri büyütmek demek, yatırım alanını genişletmek, iş alanında büyüme için makine ve teçhizat alımı, iş yeri büyütme, yeni iş yeri açma, tadilat ve bakım, personel alımı demektir. Bu uygulamaların her biri işletme finansmanı ile kolayca karşılanamasa bile taksitli olarak geri ödenebilecek olan kredilerle sağlanabilmektedir. Bu kapsamda bankalardan faydalanabileceği gibi devlet destekli olarak KOSGEB’ten de faydalanabilmek mümkündür.

KOSGEB’TEN İŞ YERİ BÜYÜTME KREDİSİ

KOSGEB, yeni bir işletme kurmak isteyen girişimcilere sağladığı hibe desteği ile tanınmaktadır. Genel olarak bu kapsamda sağladığı hibe imkanların yanı sıra KOSGEB aynı zamanda iş yerini kısa süre içerisinde büyütmek isteyenlere de destek sağlamaktadır. Bu kapsamda ilk aşamada girişimci sertifikasını alıp, projesini onaylatanlara 50 bin TL hibe sağlarken ayrıca 100 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi vermektedir. Erteleme ödeme olanağı ve periyodlarla ödeme olanağı da devlet destekli kosgeb kredisi ile sağlanmaktadır.

Tavsiye :  KOSGEB’den 50 Bin Lira Girişimci Teşvik Hibesi İçin 32 Saatlik Kurs Şartı

BANKALARDAN ALINABİLECEK OLAN KREDİLER

Bankalar, bireysel müşterilerine olduğu gibi KOBİ’ler için de özel kredi türleri sağlamaktadır. Çeşitli kategorilerde işletme büyütme planlayan esnaflara özel olarak sağlanan bu krediler arasında; ticari taşıt kredisi, makine ve teçhizat kredileri, sermaye artırım kredileri ve daha birçok türde kredi bulunmaktadır.

BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Bankalardan alınacak olan iş yeri büyütme kredileri için bankalara işletmeye ait mali tablolar ve vergi levhası ibraz edilmelidir. Banka bu özel belgeler aracılığı ile işletmenin borç, alacak; kar, zarar; gelir gider durumunu değerlendirecektir ve bu şartlar altında kredi olanaklarından faydalanmasına yahut faydalanamamasına karar verecektir. Kredi için uygunluk söz konusu olması durumunda alınacak olan krediye ilişkin teminatlara ait belge ve ruhsatlar ile birlikte başvuru böylece tamamlanarak kredi doğrudan bankalardan alınabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir