Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Almaya Uygun Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Almaya Uygun Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Son 10 yıllık süre içerisinde bankacılık sektöründe çok önemli gelişmelerin yaşandığı aşikardır. Zira tüketicilerin kredilendirilmesi ve nakit ihtiyaçlarının karşılanması adına kredi olanakları sağlayan bankalar, tüketicilerden de güven beklentisine girmektedir. Bu kapsamda birçok bankanın bir araya gelerek ortaya çıkardığı Kredi Kayıt Bürosu, tüketicilerin kredi kullanımlarına dayanarak kredi notu hesaplamaktadır. Tıpkı okullardaki başarılı öğrenci, başarısız öğrenci notları gibi buradada tüketiciler krediye uygunluğun anlaşılabilmesi adına puanlanmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu, bağlı olduğu bankalardan kişilerin kredi kullanımlarına ilişkin verileri ve bilgileri alır. Kişi eğer kredi borcunu veya kredi kartı borcunu düzenli bir şekilde ödemiyorsa, gecikmeleri çok sık yapıyorsa ve hatta hiç ödemiyorsa bu durumda kredi notu da düşük olarak hesaplanmaktadır. Bunun aksine ödemelerini tam zamanında yapan, banka ilişkileri oldukça olumlu olan kişilerin de kredi notu yüksek olmaktadır.

Öyle ki kredi notu düşük olanlar kredi kullanımı için başvuruda bulunduklarında genellikle başvuruları reddedilmektedir veya kabul edilse dahi gelir durumu şartı ile yüksek faiz oranlar uygulanarak kullanabilmektedirler. Öte yandan kredi notu yüksek olanlar ise kolaylıkla kredi kullanabilmekte ve düşük faiz oranı avantajlarından faydalanabilmektedirler.

Tavsiye :  Kredi Notum Neden Görünmüyor? Ne Yapmalıyım

KREDİ NOTU KREDİ KULLANAİBLMEK İÇİN KAÇ OLMALI

Kredi notu 1 ile 1900 arasında belirlenen bir puan olup, bu aralıkta çeşitli puan grupları bulunmaktadır. Bu gruplardan bazılarına yer alan tüketicilerin kredi kullanımı ne yazık ki imkansızdır. Genel olarak kredi almaya uygun kredi notu ilk iki gruptur.

1900-1700: Bu kredi notu grubundaki tüketiciler genellikle kredi başvurularına çok hızlı bir şekilde olumlu geri dönüş alırlar ve düşük faiz oranları ile rahatça kredi kullanabilirler.

1699-1500: Bu kredi notu grubunda buluann tüketiciler de bankaların gözünde olumlu bir profile sahiptir. Gelir durumlarına bakılarak kredi sağlanır ancak tereddüt edilmeden kolaylıkla kredi verilir.

1499-1300: Bu kredi notu aralığı bankalar açısından risk arz etmeye başlayan gruptur ve gelir durumları ve kayıtlı gelirlerinin olması kredi kullanabilmeleri için çok önemlidir. Aksi halde bankalar başvuruyu reddedebilirler.

1299-800: Bu kredi notu grubunun kredi başvurusu genel olarak reddedilmektedir. Ancak eğer bankaya kefil yahut teminat gösterirlerse kredi kullanabilirler.

799-1: Kredi notu 800’ün altında olan tüketicilerin kredi kullanma olasılıkları neredeyse yoktur. Ancak teminat ve kefil şartlarında banka insiyatif kullanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir